لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

سقوط سهام روسیه در پی تحریم های اوباما


سربازی در لباس نظامی بدون نشان دولتی در برابر دادگاه نظامی اوکراین در سیمفروپل نگهبانی می دهد - شبه جزیره کریمه، بیستم مارس
سربازی در لباس نظامی بدون نشان دولتی در برابر دادگاه نظامی اوکراین در سیمفروپل نگهبانی می دهد - شبه جزیره کریمه، بیستم مارس

با به اجرا درآمدن تحریم های آمریکا علیه روسیه، ولادیمیر پوتین اندک اندک پیآمدهای تصرف شبه جزیره کریمه را لمس می کند.

روز جمعه در بازار بورس نیویورک، سهام شرکت های روسی به پایین ترین میزان در دو هفته اخیر سقوط کرد. از زمانی که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تحریم های اقتصادی علیه مقامات روسیه و میلیاردرهای نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری آن کشور وضع کرد، سهام روسیه در بازارهای بین المللی سقوط کرد.

شاخص سهام بلومبرگ برای پرفروش ترین سهام روسیه در بازار بورس نیویورک روز پنجشنبه با تنزل ۳.۳ درصدی، به ۸۰.۱۰ رسید. سقوط ارزش سهام روسیه بعد از آن بود که شرکت استاندارد اند پور چشم انداز اعتباری روسیه را کاهش داد. شاخص سهام آر تی اس در ساعت ۱:۴۴ بعد از ظهر امروز به وقت مسکو ۲.۸% کاهش نشان داد. نواتک، بزرگترین شرکت خصوصی تولیدکننده گاز روسیه، در بازار لندن ۷.۵% تنزل کرد، اما افت ارزش سهام آن در بازار مسکو ۸.۹% بود.

فهرست وزارت خزانه داری آمریکا در مورد اشخاص تحریم شده افرادی مثل گنادی تیمچنکو، رئیس نواتک، یوری کاوالچوک، صاحب بانک روسیه و کمپانی رسانه ای سی تی سی، و آرکادی روتنبرگ – حریف پیشین جودوی پوتین – سرمایه گذار شرکت جاده سازی ماستوترست را هم دربرمی گیرد.

آقای اوباما همچنین فرمان اجرایی جدیدی امضا کرد که بر اساس آن تحریم هایی علیه بخش هایی از اقتصاد روسیه را هم مجاز می دارد. لازم به ذکر است که این تحریم ها مشخصاً ذکر نشده و هنوز به اجرا درنیامده است.
XS
SM
MD
LG