لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۱

اوکراین آماج حملات روسیه؛ هفت نفر در لویو کشته شدند


تلاش آتش‌نشانان برای اطفای حریق ناشی از حملات موشکی روسیه به لویو در شرق اوکراین. ١٨ آوریل ٢٠٢٢
تلاش آتش‌نشانان برای اطفای حریق ناشی از حملات موشکی روسیه به لویو در شرق اوکراین. ١٨ آوریل ٢٠٢٢

روسیه روز دوشنبه اعلام کرد با استفاده از نیروی هوایی، موشکی، توپخانه‌ای، و سامانه‌های پدافند هوایی خود صدها نقطه در داخل اوکراین را آماج حملات خود قرار داده است.

وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ۱۶ مرکز نظامی اوکراین را در مناطق خارکیف، زاپوریژیا، دونتسک، و دنیپروپتروفسک و در بندر میکولایف در جنوب و شرق این کشور نابود کرده است.

طبق این بیانیه، ارتش روسیه ١٢ پهپاد و تانک را در سراسر اوکراین منهدم کرده و با استفاده از موشک‌های اسکندر توانسته چهار انبار مهمات و تسلیحات در مناطق شرقی اوکراین را از بین ببرد.

در ادامه این بیانیه آمده است که نیروهای هوایی روسیه حملاتی علیه ١٠٨ منطقه که نیروهای اوکراینی در آن متمرکز بودند انجام دادند و توپخانه‌های روسیه نیز ۳۱۵ هدف نظامی اوکراینی را در شبانه‌روز گذشته بمباران کرده‌اند.

پس از مقاومت نیروهای اوکراینی در شمال، روسیه بر منطقه دونباس متمرکز شد و همزمان حملات از راه دور به سایر مناطق اوکراین از جمله کی‌یف را ادامه داده است.

به باور کارشناسان و تحلیلگران مسائل نظامی، روسیه با افزایش حملات به کارخانه‌های اسلحه، ریل‌های قطار و دیگر زیرساخت‌ها در سراسر اوکراین قصد دارد توان نظامی این کشور را در آستانه حمله زمینی گسترده احتمالی به دونباس به تحلیل ببرد.

در روزهای گذشته نیز روسیه تلاش کرده کنترل کامل شهر بندری ماریوپول را که هفته‌هاست تحت محاصره است، در دست بگیرد. تصرف این شهر موجب اتصال در منطقه تحت اشغال دونباس و شبه‌جزیره کریمه خواهد بود.

دمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکراین، روز یکشنبه‌ در تشریح شرایط جنگی حاکم بر شهر بندری ماریوپل گفت که دیگر شهری به نام ماریوپل وجود خارجی ندارد. به گفته او، وضعیت این شهر آزارنده و اسفناک است.

دنیس اشمیهال، نخست‌وزیر اوکراین، روز یکشنبه گفت ماریوپول هنوز سقوط نکرده و نیروهای اوکراینی همچنان کنترل برخی از مناطق این شهر را در اختیار دارند.

بر اساس برآوردهای مقامات اوکراینی، تنها ١٠٠ هزار نفر از جمعیت ۴۵۰ هزار نفری ماریوپول در این شهر مانده‌اند که با کمبود خوراک، آب، و برق دست و پنجه نرم می‌کنند.

اما در غرب اوکراین و مجاورت مرز با لهستان، مقامات شهر غربی لویو از کشته شدن هفت نفر و زخمی‌شدن ١١ نفر دیگر بر اثر حمله موشکی خبر دادند.

ماکسیم کوزیستکی، فرماندار منطقه لویو، از اصابت سه موشک به زیرساخت‌های نظامی و موشکی دیگر به یک تعمیرگاه خودرو خبر داد.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست‌وزیر اوکراین، نیز از شکست مذاکرات کی‌یف و مسکو برای تخلیه کاروان‌های غیرنظامیان از مناطق جنگ‌زده برای دومین روز پیاپی خبر داد.

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه سال جاری، نزدیک به ۴ میلیون اوکراینی از کشور خود گریخته‌اند، شهرهای بسیاری ویران شده و هزاران نفر نیز جان باخته‌اند.

XS
SM
MD
LG