لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

کاروان خود روهای نظامی وارد پایگاهی در کریمه شد


کشتی های ناوگان دریایی روسیه
کشتی های ناوگان دریایی روسیه
کاروان های خودروهای نظامی، که ظاهرا روسی هستند، وارد پایگاهی در نزدیکی سیمفروپول، پایتخت کریمه شده اند.

رویترز، که از خودروها فیلم گرفته و آنها را روسی شناسایی کرده است، می گوید کاروان هشت زرهپوش، دو آمبولانس و دو کامیون نفتکش را شامل می شود. اسوشیتد پرس گفت خودروها به طرف یک فرودگاه نظامی که پرچم روسیه در بالای آن در اهتزاز است، رفتند.

روسیه تکذیب کرده است که سربازانی ورای کسانی که منظما همراه ناوگان دریایی آن هستند، در کریمه دارد.

پیشتر در روز شنبه، شاهدان گفتند وقتی نیروهای طرفدار روسیه از ورود یک تیم ناظر بین المللی از سازمان امنیت و همکاری برای اروپا به کریمه جلوگیری کردند، تیرهای اخطار شلیک شد.

سازمان از طریق توئیتر گفت تیم به شهر خرسون در جنوب اوکراین باز می گردد.
روز شنبه همچنین وزیر امور خارجه لهستان اعلام کرد کنسولگری کشور در سواستوپول به دلیل ادامه اخلال نیروهای روسیه، تخلیه شده است.

کفیل نخست وزیر اوکراین خواهان یک راه دیپلماتیک و پایان صلحجویانه بحران در کشور شده است. او روز شنیه در کیف گفت اوکراین برای هر امکانی که به نتایج قاطع منجر شود آماده است، اما تاکید کرد کریمه بخشی از اوکراین است و چنین خواهد ماند.

روز جمعه، باراک اوباما در بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرد گفت او با رهبران اروپا که روسیه باید نیروهایش را از کریمه خارج کند و اجازه دهد ناظران بین المللی و حقوق بشر وارد شوند موافق است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به آمریکا علیه برداشتن آنچه آنرا «گام های شتابزده و بی مبالات» هشدار داده است و می گوید چنین اقدامی ممکن است به مناسبات دو کشور صدمه بزند .
XS
SM
MD
LG