لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۸

دیدار وزرای خارجه آمریکا و اوکراین در برلین؛ کولبا از حمایت واشنگتن قدردانی کرد


آنتونی بلینکن و دمیترو کولبا، وزیران خارجه آمریکا و اوکراین، در برلین، آلمان. ۱۵ مه ٢٠٢٢
آنتونی بلینکن و دمیترو کولبا، وزیران خارجه آمریکا و اوکراین، در برلین، آلمان. ۱۵ مه ٢٠٢٢

آنتونی بلینکن و دمیترو کولبا، وزیران امور خارجه آمریکا و اوکراین، روز یکشنبه در برلین دیدار و گفت‌وگو کردند.

آقای کولبا در توییتی با اشاره به اینکه «تسلیحات و کمک‌های بیشتری» در راه است، افزود با همتای آمریکایی‌اش توافق کرده در زمینه رسیدن صادرات مواد غذایی به مصرف‌کنندگان در آفریقا و آسیا از نزدیک همکاری کند. وی همچنین از رهبری و حمایت خدشه‌ناپذیر ایالات متحده قدردانی کرد.

آنتونی بلینکن نیز به دیمیترو کولبا، در مورد حمایت متحدان کی‌یف اطمینان داد.

در همین ارتباط ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت آقای بلینکن جزئیاتی درباره تازه‌ترین بسته کمک امنیتی واشنگتن به کی‌یف جهت تقویت قدرت دفاعی اوکراین را با همتای خود در میان گذاشته است.

روز گذشته نیز آنتونی بلینکن و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در تماسی تلفنی به گفت‌وگو درباره نشست وزیران خارجه اعضای ناتو در برلین پرداختند.

آنها ضمن محکوم کردن جنگ ویرانگر پوتین علیه اوکراین، بر حمایت از مردم و تمامیت ارضی این کشور و همچنین اهمیت حفظ قدرت بازدارندگی و دفاعی ناتو تاکید کردند.

بحث درباره نشست آتی ناتو طی روزهای ٢٨ تا ٣٠ ژوئن در مادرید از جمله سند مفهوم راهبردی ناتو که راهنمای این سازمان دفاعی طی دهه آینده است، از دیگر موضوعات مورد بحث آقایان بلینکن و استولتنبرگ بود.

در روزهای اخیر درخواست فنلاند و سوئد جهت پیوستن به ناتو و واکنش‌های مقامات روس، بار دیگر اهمیت این سازمان دفاعی-نظامی تحت رهبری ایالات متحده را در کانون بحث‌های تحلیل‌گران و مفسران سیاسی قرار داده است.

XS
SM
MD
LG