لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۹

تهاجم روسیه به اوکراین؛ «بحران مواد غذایی» دامن کشورهای فقیر را می‌گیرد


یک مزرعه آفتابگردان در اوکراین (آرشیو)
یک مزرعه آفتابگردان در اوکراین (آرشیو)

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در صادرات فراورده های کشاورزی اختلال ایجاد کرده و سبب افزایش قیمت جهانی مواد غذایی شده است. هر دو کشور اوکراین و روسیه از تولیدکنندگان و صادرکنندگان عمده محصولات کشاورزی اصلی، از جمله گندم و روغن آفتابگردان، هستند.

روغن آفتابگردان در اروپا و به ویژه فرانسه کمیاب شده و این برای فرانسویان که چیپس معروف‌شان را با این روغن سرخ می‌کنند مساله‌ساز شده است.

ماریون جانسِن، مدیر بازرگانی و کشاورزی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، با تاکید بر تاثیر چشمگیر جنگ اوکراین بر قیمت این روغن، می‌گوید که ۳۰ درصد از آفتابگردان و ۵ درصد از گندم و جو جهان در اوکراین تولید می‌شود و از این رو این کشور در تولید آفتابگردان تاثیر بسیار مهمی دارد.

در فرانسه، با در نظر گرفتن کمبود روغن آفتابگردان، مقررات را اندکی آسان کرده‌اند تا تهیه‌کنندگان مواد غذایی بتوانند روغن‌های دیگر را جایگزین این روغن کنند. فرانسه با آن که خود از تولیدکنندگان بزرگ آفتابگردان در اروپا است، اما به واردات مقادیر عمده‌ای از این محصول از اوکراین وابسته است.

اگر جنگ در اوکراین به درازا بکشد این نگرانی وجود دارد که بحران کمبود مواد غذایی جنبه جهانی پیدا کند و بیش از همه دامن کشور های فقیر را بگیرد.

جانسن از افزایش بیشتر قیمت‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید که این وضعیت «بازارهای اروپا و بخش‌هایی از بازار جهانی» را تحت تاثیر قرار خواهد داد و باید «منتظر بحران مواد غذایی و کمبود واردات آن باشیم.»

همزمان تحریم کود شیمیایی روسیه توسط اروپا نیز سبب افزایش قیمت این کالای مورد استفاده در کشاورزی شده است.

اکنون با استفاده از این فرصت، کشاورزان در اتحادیه اروپا و به ویژه فرانسه به کشت آفتابگردان روی آورده‌اند.

آدریان دوپوی، کشاورز فرانسوی، که از دو سال پیش به کشت آفتابگردان روی آورده، امسال زمین‌های زیر کشت این محصول در شمال پاریس را دو برابر کرده است. او می‌گوید کشت این محصول بی‌دردسر است و به آفت‌کش نیاز ندارد و تنها مشکلش پرندگان هستند که دانه‌ها را می‌خورند.

به گفته او، حالا که جنگ روسیه علیه اوکراین جریان دارد و قیمت روغن آفتابگردان همچنان روند صعودی دارد، کشت آن بسیار به صرفه خواهد بود.

به این ترتیب جنگ اوکراین برای کشاورزان فرانسوی یک فرصت، و در عین حال، به دلیل مشکلات مرتبط با لوازم و مواد اولیه مورد نیاز، یک تهدید بزرگ به شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG