لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۴

درخواست فنلاند برای عضویت «بدون تاخیر» در ناتو؛ هشدار روسیه: واکنش نشان خواهیم داد


پرچم‌های فنلاند و ناتو
پرچم‌های فنلاند و ناتو

فنلاند روز پنجشنبه اعلام کرد برای عضویت «بدون تاخیر» در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اقدام می‌کند.

با توجه به اقدام احتمالی مشابه سوئد، به نظر می‌رسد تهاجم روسیه به اوکراین سبب خواهد شد گسترش این ائتلاف نظامی، که پوتین قصد جلوگیری از آن را داشت، تسریع شود.

تصمیم این دو کشور واقع در شمال اروپا برای کنار گذاشتن بی‌طرفی، که در سراسر دوره جنگ سرد آن را حفظ کرده بودند، از بزرگ‌ترین تغییرات در حوزه امنیت اروپا در دهه‌های اخیر است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در این ارتباط گفت فنلاندی‌ها «به گرمی مورد استقبال قرار خواهند گرفت» و وعده داد فرایند پذیرش «هموار و سریع» باشد. به گفته وی، عضویت فنلاندی‌ها در ناتو موجب تقویت امنیت فنلاند و همچنین ناتو خواهد شد.

رئیس جمهوری و نخست‌وزیر فنلاند نیز با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن تاکید بر اهمیت عضویت «بدون تاخیر» فنلاند در ناتو ابراز امیدواری کردند اقدامات ملی لازم برای اخذ این تصمیم «به سرعت ظرف چند روز آینده» انجام شوند.

اما دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا عضویت فنلاند در ناتو تهدیدی علیه روسیه خواهد بود، گفت: «قطعا. گسترش ناتو قاره ما را باثبات‌تر و امن‌تر نخواهد کرد.» وی بدون ذکر جزئیات هشدار داد روسیه به گسترش ناتو واکنش‌هایی «متقارن» نشان خواهد داد. مقامات روسیه در گذشته درباره اقدامات احتمالی از جمله استقرار موشک‌های مجهز به سلاح‌های هسته‌ای در دریای بالتیک سخن گفته‌اند.

در همین ارتباط، خبرگزاری رویترز به نقل از پنج دیپلمات و مقام رسمی گزارش داده عضویت فنلاند و سوئد در ناتو به سرعت انجام خواهد شد و بدین‌ترتیب زمینه برای افزایش حضور نظامی آمریکا و هم‌پیمانانش در شمال اروپا مهیاتر می‌شود.

اعضای «ناتو» آن را پیمانی دفاعی می‌دانند؛ به گفته آنها این پیمان حول معاهده‌ای بنیان گذاشته شده است که بر اساس آن حمله به یک عضو حمله به همه اعضا محسوب می‌شود و به همین دلیل هم‌پیمانان ایالات متحده را از پشتیبانی این ابرقدرت و زرادخانه هسته‌ای آن برخوردار کرده است.

در مقابل، روسیه ناتو را همچون تهدیدی علیه نفوذش در کشورهای منطقه می‌بیند. اما تصمیم پوتین برای تهاجم به اوکراین تغییر عمده‌ای را در افکار عمومی کشورهای شمال اروپا به وجود آورده و بسیاری از احزاب سیاسی که دهه‌ها طرفدار بی‌طرفی بودند، اکنون روسیه را تهدیدی جدی قلمداد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG