لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۳

واکنش پوتین به پیوستن فنلاند به ناتو: اشتباه است


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، می‌گوید که پیوستن فنلاند به ناتو اشتباه است و واکنش مسکو را در پی خواهد داشت.

پوتین روز شنبه در تماسی تلفنی با همتای فنلاندی خود، ساولی نینیستو، به وی گفت کنارگذاشتن بی‌طرفی و پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اشتباه است و به روابط دو کشور آسیب می‌رساند.

گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهوری روسیه و فنلاند دو روز پس از آن رخ می‌دهد که هلسینکی از قصد خود برای پیوستن به ناتو خبر داده است. مسکو این مساله را یک تهدید امنیت می‌پندارد و هشدار داده پاسخی «متقارن» به آن خواهد داد.

کاخ کرملین با اشاره به این تماس به عنوان «تبادل صادقانه دیدگاه‌ها» اعلام کرده پوتین در این تماس گفته از آنجاییکه هیچ تهدیدی علیه امنیت فنلاند وجود ندارد، ترک سیاست بی‌طرفی نظامی اشتباه است و سبب خدشه‌دار شدن روابط دو کشور خواهد شد.

در مقابل، رئیس جمهوری فنلاند در این تماس به پوتین گفته است چگونه مطالبات روسیه در اواخر سال ٢٠٢١ مبنی بر جلوگیری از پیوستن اعضای جدید به ناتو و همچنین تهاجم ارتش روسیه به اوکراین سبب تغییر شرایط امنیتی فنلاند شده است. وی در این تماس بر مدیریت «صحیح و حرفه‌ای» روابط با همسایه روس خود تاکید کرده است.

انتظار می‌رود پس از فنلاند، سوئد نیز رسما درخواست عضویت خود در ناتو را مطرح کند. این در حالی است که پوتین تهاجم به اوکراین را با هدف جلوگیری از گسترش ناتو توجیه کرده بود.

همزمان ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه، به خبرگزاری رویترز گفته آنکارا هنوز در را بر روی پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو نبسته است.

وی در ادامه گفته است کشورش خواهان گفت‌وگو با این دو کشور حوزه اسکاندیناوی بر سر فعالیت‌های گروه‌های به گفته وی «تروریستی» است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در روزهای گذشته عنوان کرده بود آنکارا از عضویت سوئد و فنلاند در ناتو حمایت نمی‌کند که با توجه لزوم موافقت کل اعضای ناتو با پیوستن اعضای جدید، این اظهارات سبب نگرانی کشورهای غربی شده است.

XS
SM
MD
LG