لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

نخست وزیر جدید اوکراین پیشنهاد شدرهبران جنبش اعتراضی اوکراین، آرسنی یاتسنیوک را بعنوان نخست وزیر جدید پبشنهاد کرده اند. او قانون گذاری برجسته است و یکی از چهره های عمده در اعتراضات علیه ویکتور یانووکویچ بود.

به گزارش اسوشیتد پرس، گروهی از رهبران موقت ، از جمله آلکساندرتورچینف، کفیل ریاست جمهوری، روز چهارشنبه کاندیداهای دیگری را برای دولت جدید در برابر هزاران معترض که هنوز در مرکز کیف حضور دارند، معرفی کردند. انتظار می رود پارلمان آنها را روز پنجشنبه رسما تایید کند.

پیشتر، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دستور داد برای بررسی آمادگی نیروهای مسلح در غرب و مرکز کشور، از جمله مناطق نزدیک به مرز با اوکراین، یک مانور نظامی فوری صورت گیرد.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روز چهارشنبه گفت مانور، نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروی دریایی را شامل خواهد بود و در جریان آن « آمادگی نیروها برای مقابله با شرایط بحرانی که امنیت کشور را تهدید می کند بررسی خواهد شد.»

او هنگام اعلام این خبر مشخصا به آشوب در اوکراین، که بین مناطق غربی طرفدار اروپا و نواحی هوادار روسیه در شرق و جنوب تقسیم می شود، اشاره نکرد.

طرفداران روسیه و حامیان رهبران جدید اوکراین که طرفدار غرب هستند، روز چهارشنبه در سیمفروپول ، مرکز شبه جزیره کریمه در جنوب کشور با یکدیگر روبرو شدند، و زدوخوردهای محدودی بین معترضینی که فریاد می کشیدند درگرفت.
برخی در این واقعه که در حیاط یک ساختمان اداری روی داد زخمی شدند.


جمعیت شبه جزیره کریمه بیشتر روسی زبانانی هستند که از مسکو حمایت می کنند، هرچند آنها یک گروه اقلیت تاتار را که موضعی ضد روس دارد شامل می شوند.

بگزارش اسوشیتد پرس، بیش از ۱۰ هزار تاتار به حمایت از دولت موقت اوکراین جمع شدند ، و در حالی که پرچم های اوکراین را در دست داشتند شعار می دادند « اوکراین، روسیه نیست.»

نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است کشور 46 میلیونی در پی هفته ها اعتراض، که به عزل ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری طرفدار مسکو منجر شد، با تقسیم شرقی – غربی روبرو شود.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت اوکراین نباید مجبور شود بین مسکو و واشنگتن یکی را انتخاب کند، و یاد آور شد این مقوله غرب در برابر شرق نیست. این مردم اوکراین هستند که باید در باره آینده خود تصمیم بگیرند و آمریکا می خواهد با روسیه و کشورهای دیگر برای مسلم ساختن انتقالی صلحجویانه کار کند.

روز چهار شنبه، رهبران موقت اوکراین نیروی امنیتی ویژه ای را که به حملات مرگبار به معترضین متهم است منحل کردند.

روز سه شنبه، آلکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت، در سخنانی در پارلمان اوکراین هشدار داد نشانه های بسیار خطرناک جدایی خواهی در چندین بخش کشور دیده می شود.

همچنین روشن نیست روسیه چگونه به برکناری متحد خود واکنش نشان خواهد داد. مسکو روز سه شنبه تاکید کرد در تحولات سیاسی در اوکراین مداخله نخواهد کرد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه گفت ناچار ساختن کشور به انتخاب بین روسیه و اروپا، « خطرناک خواهد بود و نتیجه معکوس ببار خواهد آورد.»

تورچینف قصد دارد روز پنجشنبه دولت جدید وحدت ملی را اعلام کند.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که مقامات ارشد آمریکا و اتحادیه اروپا برای بحث در باره راه هایی که نهادهای مالی غرب می توانند به اوکراین کمک کنند، با رهبران کشور ملاقات می کنند.
XS
SM
MD
LG