لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۱

«برکوت» پلیس ضد شورش اوکراین منحل شد


رهبران جدید اوکراین نیروی نخبه امنیتی «برکوت» را منحل کردند. این پلیس ضد شورش مورد نفرت معترضان قرار گرفته بود. مخالفان ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده از قدرت می گویند برکوت در جریان اعتراضات علیه یانکوویچ حملات مرگباری علیه معترضان مرتکب شد.

آرسن آواخوف، وزیر موقت کشور اوکراین روز چهارشنبه در صفحه فیسبوک خود نوشت فرمان انحلال پلیس ضد شورش برکوت را صادر کرده است. نیروهای ویژه برکوت به تیراندازی به سمت مخالفان یانکوویچ و کتک زدن آنها متهم هستند. در خشونت های اوکراین ده ها نفر کشته شدند.

از آن زمان، ویکتور یانکوویچ از پایتخت خارج شده و برای او و متحدانش حکم بازداشت صادر شده است.

در تحولی دیگر، دیپلمات های ارشد آمریکا و بریتانیا می گویند اوکراین پس از برکناری ویکتور یوناکوویچ، رئیس جمهوری مورد حمایت روسیه، با سناریوی تقسیم میان شرق و غرب روبرو نیست.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا و ویلیام هیگ، وزیر امورخارجه بریتانیا روز سه شنبه با یکدیگر دیدار کردند و گفتند واشنگتن و لندن امیدوار هستند که اوکراین بتواند یک دولت فراگیر تشکیل دهد.

وزیر امورخارجه بریتانیا گفت هدف اول یک اوکراین دموکراتیک و آزاد است. او گفت وضعیت اوکراین را اینگونه نمی بیند که یک طرف برنده بازی و طرف دیگر بازنده باشد.

ویلیام هیگ گفت برای اوکراین خیلی مهم است که بتواند با کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا همکاری نزدیک و خوب اقتصادی داشته باشد، و البته بتواند با روسیه نیز در مورد مسائل بسیاری همکاری کند.

ویلیام هیگ گفت:«و به این خاطر جان کری و من با وزیر امورخارجه روسیه سرگی لاوروف در روزهای اخیر گفتگو می کردیم و این تماس را با روسیه ادامه می دهیم.»

روسیه روز سه شنبه تاکید کرد در سیاست اوکراین دخالت نمی کند. سرگی لاوروف گفت این امر «خطرناک و غیر سازنده است» که اوکراین را وادار کنیم بین روسیه و اروپا یکی را انتخاب کند.

ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین به دنبال سه ماه اعتراضات گسترده که به خشونت نیز گرایید، روز شنبه کیف را ترک کرد. اعتراضات اوکراین پس از آن آغاز شد که او یک قرار داد تجاری با اتحادیه اروپا را به نفع دریافت کمک های اقتصادی از روسیه رد کرد.

نگرانی هایی وجود دارد که اوکراین، با جمعیت ۴۶میلیون نفر که از نظر اقتصادی تحت فشار است، بین دو منطقه حامیان روسیه در شرق و طرفداران اتحادیه اروپا در غرب کشور تقسیم شود.

اولکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت اوکراین روز سه شنبه در پارلمان این کشور گفت: «نشانه های بسیار خطرناکی از تجزیه» در بخش هایی از کشور مشاهده می شود.

صد ها نفر از اوکراینی های طرفدار روسیه روز سه شنبه در شبه جزیره کریمه جمع شدند و علیه کسانی در کیف که آنان را «اشرار» نامیدند شعار دادند.

به گزارش آسوشیتد پرس، برخی از معترضین حتی خواهان جدایی شدند و یک قانونگذار به حاضران قول داد روسیه از آنها حفاظت خواهد کرد.

شبه جزیره کریمه، یک منطقه طرفدار روسیه به مساحت بلژیک است. برخی در کریمه ابراز نگرانی کرده اند ناسیونالیست های افراطی، که نقش مهمی در اعتراضات در کیف بازی کردند، ممکن است به کریمه حمله کنند.
XS
SM
MD
LG