لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۰

مقامات جدید اوکراین نگران تنش در کریمه هستند


صد ها نفر از اوکرائینی های طرفدار روسیه روز سه شنبه در شبه جزیره کریمه جمع شدند و علیه کسانی در کیف که آنان را «اشرار» نامیدند شعار دادند.

بگزارش اسوشیتد پرس، برخی از معترضین حتی خواهان جدایی شدند و یک قانون گذار به حاضران قول داد روسیه از آنها حفاظت خواهد کرد.

در حالی که پرچم روسیه در مقابل ساختمان شورای شهر بندر سواستوپول - محل استقرار ناوگان دریای سیاه روسیه - در اهتزاز بود، یک نفربر زرهی و دو کامیون پر از سربازان روسی در خیابان ها ظاهر شدند.

شبه جزیره کریمه – یک منطقه طرفدار روسیه به اندازه بلژیک - به یک جعبه باروت تبدیل شده.

در آنجا معترضین روز دوشنبه پرچم اوکراین را پاره کردند، از مسکو خواستند از آنها در برابر مقامات جدید در اوکراین که یانوکویچ را ناچار ساختند از کیف فرار کند و پنهان شود، حفاظت کند.

روسیه، که هزاران ملوان در پایگاه دریایی خود در سواستوپول دارد، تاکنون از اقدامات تند در آشوب سیاسی اوکراین خودداری کرده است، اما اگر درگیری هایی بین مردم کریمه و طرفداران دولتمردان جدید روی دهد، ممکن است به معرکه کشیده شود.

مقامات جدید اوکراین آشکارا نگران تنش در کریمه هستند. آلکساندر تورچینف رهبر موقت کشور روز سه شنبه با مقامات ارشد امنیتی برای بحث در باره وضع آنجا ملاقات کرد.

در مسکو نیز ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری مقامات ارشد امنیتی را فراخواند و با آنها در باره وضع در اوکراین بحث کرد.

در گزارش اسوشیتد پرس گفته می شود برخی در کریمه ابراز نگرانی کرده اند ناسیونالیست های افراطی، که نقش مهمی در اعتراضات در کیف بازی کردند، ممکن است به کریمه حمله کنند.

بسیاری در روسیه در رویای بازستانی شبه جزیره بوده اند، که روس ها در قرن ۱۸ در دوره کاترین کبیر تصرف کردند. کریمه در سال ۱۹۵۴ به بخشی از اوکراین تبدیل شد. در آن زمان نیکیتا خروشچف آنرا به اوکراین، سرزمین بومی خود، تحویل داد.

این اقدام فورمالیته بود تا فروپاشی روسیه در ۱۹۹۱ که کریمه رسما در محدوده اوکراین مستقل قرار گرفت.


روس های قومی اکثریت جمعیت کریمه را تشکیل می دهند، و برخی، از جمله افسران بازنشسته نیروی دریایی و خانواده هایشان، شهروندی روسیه را دارند.
XS
SM
MD
LG