لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

جورج کلونی از اپوزیسیون اوکراین حمایت کرد


پلیس ضدشورش در کیف پایتخت اوکراین، دوشنبه ۹ دسامبر ۲۰۱۳
پلیس ضدشورش در کیف پایتخت اوکراین، دوشنبه ۹ دسامبر ۲۰۱۳

در حالی که تظاهرات مردم اوکراین علیه تصمیم ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری به امتناع از امضای توافق نامه تجاری با اتحادیه اروپا ادامه دارد، پلیس ضدشورش در خیابان های شهر کیف مستقر شده است.

تظاهرکنندگان مخالف دولت روز یکشنبه در کیف پایتخت اوکراین مجسمه لنین بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی سابق را به زیر کشیدند.

پلیس ضدشورش اوکراین روز دوشنبه به دفاتر یکی از احزاب اصلی اپوزیسیون در کیف حمله کرد. تجمع های اعتراضی اپوزیسیون، کیف پایتخت اوکراین را روز دوشنبه نیز فلج کرد.

در پی ابراز حمایت جورج کلونی، بازیگر نام آشنا و محبوب آمریکایی، از اعتراضات اپوزیسیون اوکراین و انتشار پیام ویدیویی وی روی یو تیوب، رئیس جمهوری اوکراین روز دوشنبه گفت که حاضر است در پی اعتراض چند هفته ای اپوزیسیون، با سخنگویان مخالفان خود گفت و گو کند.

پلیس ضدشورش طی چند هفته اخیر به گونه ای فزاینده کوشیده تا مانع از برگزاری تجمع های اعتراض آمیز اپوزیسیون در کیف شود، به ویژه از گردهم آیی هایی که در نزدیکی ساختمان های دولتی برگزار شده است.

معترضان اوکراینی هم از خشونت و سرکوب پلیس ناخرسندند و هم از این بابت ناراضی اند که علیرغم میلشان، دولت اوکراین نمی خواهد آن کشور به اتحادیه اروپا نزدیک باشد. این در حالی است که اغلب مردم اوکراین خواهان فاصله گرفتن از روسیه و نزدیک تر شدن به غرب هستند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش می دهد که پلیس اوکراین با شکستن پنجره ها و درهای دفاتر اپوزیسیون در کیف، وارد این دفاتر شده و به اثاثه و کامپیوترها صدمه زده است.

XS
SM
MD
LG