لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

آمریکا و اتحادیه اروپا خشونت پلیس اوکراین را محکوم کردند


فعالان حامی اتحادیه اروپا مقابل پلیس در میدان استقلال کیف تجمع کرده اند
فعالان حامی اتحادیه اروپا مقابل پلیس در میدان استقلال کیف تجمع کرده اند
نیروهای پلیس ضد شورش اوکراین و طرفداران اتحادیه اروپا در کیف، پایتخت اوکراین درگیر شدند. تا پایان روز چهارشنبه، با استفاده از تاریکی روز و هوای بسیار سرد، نیروهای پلیس ۲۰ درصد اردوگاه مخالفان را تصاحب کرد و موانع آنها را برداشت.

درگیری دوطرف بامداد چهارشنبه در داخل تالار شهر و زمانی آغاز شد که پلیس سعی کرد معترضین را از یک ساختمان بیرون براند.

پلیس عموما از باتوم استفاده نکرد، اما حدود ۳۰ نفر مجروح شدند.

اعتراضات در اواخر نوامبر و پس از آن آغاز شد که رئیس جمهوری اوکراین از امضای قرارداد تجارتی با اتحادیه اروپا، به سود بهبود مناسبات سیاسی و اقتصادی با روسیه، خودداری کرد.

گزارش ها حاکی است معترضین با پاشیدن آب از لوله های آتش نشانی به نیروهای امنیتی پاسخ دادند. بعدا گزارش رسید اتوبوس های پلیس محل را ترک کردند.

چند ساعت پس از زد و خورد پلیس با معترضان، جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «ایالات متحده آمریکا انزجار خود را از تصمیم مقامات اوکراین برای برخورد با معترضان با استفاده از پلیس ضد شورش، بولدوزر و باتوم به جای احترام گذاشتن به حقوق دموکراتیک و کرامت انسانی اعلام می کند.»

ویکتوریا نولاند، مدیرکل وزارت امور خارجه آمریکا، که روز چهارشنبه در میدان استقلال کیف با معترضین صحبت کرد، گفت او در مورد استفاده پلیس از زور به ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری اوکراین شکایت کرد. او گفت چنین اتفاقی در یک کشور دموکراتیک اروپایی رخ نمی دهد.

برای آن دسته از اوکراینی ها که به زبان انگلیسی مسلط نیستند، پخش چهره خانم نولاند از صفحه تلویزیون که بدون لبخند در کنار رئیس جمهوری اوکراین ایستاده بود، و در لحظه ای دیگر خندان در کنار معترضان بود، گویای موضع وی بود.

علاوه بر ویکتوریا نولاند، کترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در کیف حضور داشت. آنها در مجموع شش ساعت در جلسات جداگانه با رئیس جمهوری اوکراین برای یافتن راه حلی سیاسی گفتگو کردند.

وزارت کشور اوکراین بعدا خواهان آرامش شد و گفت پلیس تظاهرکنندگان را متفرق نمی کند.

در پایان روز چهارشنبه، ویکتور یانوکوویچ از مخالفان دعوت کرد در یک میزگرد به دولت بپیوندند تا راه حلی مسالمت آمیز پیدا شود.

اما از داخل زندان، نخست وزیر سابق اوکراین، یولیا تیموشنکو، از غرب خواست موضع محکم تری اتخاذ کند.

او خواستار «توقف حکومت استبدادی» اوکراین با استفاده از تحریم های ویزایی و انجام تحقیقات بین المللی در زمینه مبارزه با فساد شد. او گفت در غیر اینصورت «قبرستان آزادی» در اوکراین ساخته می شود.

رهبر اپوزیسیون گفت اقدامات اخیر پلیس گفت و گو با یانوکوویچ را غیرممکن می کند.

روزچهارشنبه، میکولا آزاروف نخست وزیر اوکراین گفت دولت او پیش از امضای توافقنامه با اتحادیه اروپا، ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کمک مالی درخواست می کند.

روسیه بزرگترین سرمایه گذار و شریک بازرگانی اوکراین و فروشنده اصلی گاز طبیعی به آن است. گزارش می رسد مسکو معامله ای با اوکراین را در دست بررسی دارد که یک تخفیف سالانه ۹ میلیارد دلاری برای ارسال گاز را شامل می شود.

تحلیلگران می گویند کیف، که اخیرا قراردادهای سرمایه گذاری با چین امضا کرد، برای پرداخت دیون دولت و پرداخت های هزینه های انرژی به روسیه تا اوائل ۲۰۱۴، هنوزبه حدود ۱۸ میلیارد دلار نیاز دارد.

دو کلیسای اوکراین، کاتولیک یونانی و ارتدوکس اوکراین، سرکوب اخیر معترضان توسط پلیس را محکوم کردند.
XS
SM
MD
LG