لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

اتحادیه اروپا مذاکره با اوکراین را تعلیق کرد


Pro-European intergration protesters gather for a mass rally at Independence Square in Kyiv, Dec. 15, 2013.
Pro-European intergration protesters gather for a mass rally at Independence Square in Kyiv, Dec. 15, 2013.
به دنبال اعتراضات گسترده اخیر مردمی در اوکراین، روز یکشنبه (۱۵ دسامبر) نیز حدود ۲۰۰ هزار تظاهرکننده مدافع رابطه با اتحادیه اروپا در خیابان های پایتخت تجمع کردند. همزمان اتحادیه اروپا گفته است که مذاکره با کیف را تعلیق می کند.

دقایقی پیش از تجمع روز یکشنبه، استفان فوئل، مسئول گسترش اتحادیه اروپا روی تویتر گفت که این اتحادیه مذاکره با کیف را متوقف می کند مگر آن که از سوی آقای یانوکویچ تعهد محکمتری دریافت کند مبنی بر این که اوکراین درباره پیمان تجاری با اتحادیه اروپا، جدی است. او گفت اظهارات دولت اوکراین درباره بهبود مناسبات تجاری با اروپا «هیچ زمینه واقعی» ندارد.

قرار است ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری اوکراین روز سه شنبه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مسکو ملاقات کند. دو رهبر درباره تظاهرات مردمی و اشغال خیابان های مرکزی کیف مذاکره خواهند کرد.

تظاهرکنندگان به تصمیم رئیس جمهور کشورشان در رد توافقنامه تجاری با اروپا معترضند. کیف می گوید به جای تحکیم روابط تجاری با اتحادیه اروپا بر رابطه با روسیه تاکید خواهد کرد.

گروه کوچکتری از مردم اوکراین ، متشکل از حدود 15 هزار نفر روز شنبه در حمایت از دولت به خیابان ها ریختند.

نظرسنجی یک گروه غیردولتی مستقل در اوکراین که پیشتر در ماه جاری میلادی منتشر شد می گوید ۴۶ درصد مردم آن کشور از پیمان تجاری با اتحادیه اروپا حمایت می کنند. ۳۶ درصد نیز حامی رابطه بیشتر تجاری با مسکو هستند.
XS
SM
MD
LG