لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

نشست بی‌سابقه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در کی‌یف برگزار شد


ولودیمیر زلنسکی (چپ) در کنار جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - دوشنبه
ولودیمیر زلنسکی (چپ) در کنار جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - دوشنبه

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه برای نخستین‌بار، نشست خود را در خارج از این اتحادیه و در کی‌یف، پایتخت اوکراین، برگزار کردند.

نشست آنها پس از اینکه یک نامزد طرفدار روسیه در انتخابات اسلواکی پیروز شد، و کنگره ایالات متحده نیز کمک‌های جنگی به اوکراین را از یک مصوبه اضطراری تامین موقت بودجه دولت آمریکا خارج کرد، برگزار شد تا حمایت خود را از اوکراین در برابر تهاجم روسیه نشان دادند.

به گزارش رویترز، کی‌یف این نوسانات سیاسی در اروپا و آمریکا در خصوص چشم‌انداز حمایت از خود را از کم اهمیت شمرد.

به گزارش رویترز، دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، هنگام استقبال از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جوزپ بورل، به خبرنگاران گفت: «ما احساس نمی کنیم که حمایت آمریکا از بین رفته است... زیرا ایالات متحده می‌داند که آنچه در اوکراین در خطر است بسیار بزرگتر از اوکراین است.»

کولبا در مورد پیروزی نخست وزیر سابق اسلواکی که طرفدار روسیه است در انتخابات آن کشور، گفت که هنوز «خیلی زود است» درباره تاثیر آن بر سیاست اسلواکی قضاوت کرد.

کولبا اشاره کرد که نخست‌وزیر جدید اسلواکی همچنان باید دولت ائتلافی تشکیل دهد.

تابستان در حالی به پایان می رسد که پیشروی نظامی اوکراین برای بازپسگیری سرزمین‌های اشغال شده از سوی روسیه آهسته‌تر از حد انتظار بود.

موفقیت بزرگی که رهبران غربی امیدوار بودند در تابستان و پیش از اینکه پاییز، حرکت تانک‌های اهدایی آنها را در زمین‌های گل‌آلود دشوار کند، بدست نیامد.

XS
SM
MD
LG