لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

ترودو میزبان زلنسکی؛ کانادا به حمایت از اوکراین ادامه می‌دهد


جاستین ترودو (راست) و ولودیمیر زلنسکی
جاستین ترودو (راست) و ولودیمیر زلنسکی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، جمعه برای نخستین بار وارد کانادا، از متحدین نزدیک کی‌یف شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انتظار می‌رود که او در کانادا با استقبال گرمتری نسبت به آمریکا مواجه شود. در روزهای اخیر تعدادی از سیاستمداران آمریکایی درباره ارائه کمک‌های نظامی بیشتر به اوکراین ابراز تردید کردند.

به گفته یک مقام دولتی کانادا، این کشور از حامیان جدی کی‌یف در جنگ با روسیه است و در جریان سفر ولودیمیر زلنسکی، ارسال جنگ‌افزارهای بیشتر به اوکراین را اعلام خواهد کرد.

رئیس جمهوری اوکراین قرار است در پارلمان کانادا در اتاوا سخنرانی کند ‌و سپس در یک کنفرانس خبری با جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا شرکت می‌کند. او در ادامه راهی تورنتو می‌شود و ضمن ملاقات با تعدادی از رهبران تجاری و بازرگانی، در یک راهپیمایی سخنرانی می‌کند.

محور اصلی مذاکرات زلنسکی و ترودو، همکاری‌های دفاعی و بهبود مناسبات اقتصادی میان دو کشور خواهد بود.

بحران واردات غلات اوکراین به لهستان

آندری دودا، رئیس جمهوری لهستان، جمعه گفت که اختلاف میان لهستان و اوکراین بر سر واردات غلات، تأثیر قابل توجهی بر روابط حسنه دو کشور نخواهد داشت و او برای کاهش تنش‌ها در این زمینه تلاش می‌کند.

آندری دودا، رئیس جمهور لهستان
آندری دودا، رئیس جمهور لهستان


لهستان هفته گذشته تصمیم گرفت تا ممنوعیت واردات غلات اوکراینی را تمدید کند. این موضوع باعث ترلزل روابط دو کشور شد که از هنگام تهاجم نظامی روسیه به ا‌وکراین متحدان نزدیکی محسوب می‌شوند.

از هنگام آغاز جنگ، اتحادیه اروپا واردات غلات اوکراین به کشوهای لهستان، اسلواکی، مجارستان، بلغارستان، و رومانی را به منظور حمایت از کشاورزان محلی در این‌ کشورها بصورت موقت ممنوع کرد.

این اتحادیه اخیرا از تمدید ممنوعیت واردات غلات اوکراین خودداری کرد اما لهستان، مجارستان، و اسلواکی بصورت جداگانه تصمیم به ادامه این ممنوعیت گرفتند.

این موضوع باعث تیرگی روابط اوکراین با این کشورها به ویژه لهستان شده است که از متحدان مهم کی‌یف محسوب می‌شود.

آرشیو
آرشیو

حمله اوکراین به مقر نیروی دریایی روسیه در کریمه

به گفته روسیه، حداقل یک موشک اوکراینی جمعه به مقر نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه اصابت کرد، این پایگاه در بندر سواستوپل کریمه قرار دارد. در همین حال یک‌ حمله سایبری بزرگ خدمات اینترنتی در این شبه جزیره را قطع کرد.

وزارت دفاع روسیه با تجدید نظر در بیانیه گذشته خود، گفت که در حمله موشکی اوکراین به بندر سواستوپل یک نظامی روسی کشته شد. به گفته این‌وزارتخانه، سیستم پدافند هوایی موفق به سرنگونی پنج موشک اوکراینی شد.

ارتش اوکراین حمله به مقر نیروی دریایی روسیه را تأیید کرد ولی جرئیات کمی ارائه داد. به گفته مقامات روسی، این حمله خساراتی به بار آورد و موجب آتش‌سوزی در ساختمان نیروی دریایی شد.

XS
SM
MD
LG