لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

ریشی سوناک اعزام مربیان نظامی بریتانیایی به اوکراین را رد کرد


ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا. آرشیو
ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا. آرشیو

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، روز یکشنبه نهم مهر، اعزام نیروهای این کشور به اوکراین برای آموزش سربازان اوکراینی را رد کرد.

پیشتر گرانت شاپس، وزیر دفاع جدید بریتانیا، گفته بود ممکن است محل آموزش سربازان اوکراینی توسط ارتش بریتانیا از کشورش به غرب اوکراین منتقل شود.

او در مصاحبه‌ای با روزنامه «ساندی تلگراف» افزوده بود: سرگرم رایزنی با ارتش بریتانیا به منظور انتقال محل آموزش سربازان اوکراینی به نزدیکی کشورشان و در نهایت، داخل اوکراین است.

اما ساعاتی بعد، نخست‌وزیر بریتانیا گفت که پیشنهاد وزیر دفاع مبنی بر اینکه نیروهای این کشور می توانند نیروهای اوکراینی را در داخل خاک کشورشان آموزش دهند، برای «اینجا و اکنون» در طول جنگ علیه تهاجم روسیه نیست.

ریشی سوناک اشاره کرد که وزارت دفاع اخیراً در حال بررسی برنامه های احتمالی برای "دراز مدت" بوده است.

او تاکید کرد که هیچ سرباز بریتانیایی برای مشارکت در جنگ اعزام نخواهد شد.

از اوایل سال گذشته میلادی، بیش از ٢٣ هزار و ۵۰۰ اوکراینی در پایگاه‌هایی در سراسر بریتانیا، آموزش‌های رزمی، از جمله حمل سلاح و ارائه کمک‌های اولیه در میدان جنگ دیده‌اند.

بریتانیا در اوایل سال جاری میلادی به ارائه این دوره‌های رزمی به بیش از ۲۰ هزار اوکراینی دیگر متعهد شد.

آموزش نیروهای اوکراینی، بخشی از بسته کمک دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری بریتانیا به اوکراین است که شامل ارسال سلاح‌های ضد تانک، سامانه‌های موشکی، و دیگر سخت‌افزارهای نظامی نیز می‌شود.

گرانت شاپس که از ماه گذشته میلادی وزیر دفاع بریتانیا شده، همچنین گفته است که در روزهای اخیر با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، درباره کمک نیروی دریایی بریتانیا به کشتی‌های بازرگانی در دریای سیاه صحبت کرده است. او جزئیات بیشتری در این باره ارائه نکرد.

وزیر دفاع جدید بریتانیا با اشاره به قصد شرکت صنایع دفاعی و هوافضای «بی‌اِی‌ای» برای آغاز تولید در اوکراین گفته است: دیگر شرکت‌های بریتانیایی نیز باید راه‌اندازی تولید در اوکراین را مد نظر قرار دهند و این مساله فقط به شرکت‌های نظامی محدود نشود.

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، کشورهای غربی چندین بسته تحریمی گسترده علیه روسیه و متحدانش وضع کرده‌ و کمک‌های نظامی در اختیار مدافعان اوکراینی قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG