لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۶

نامزد مخالف حمایت از اوکراین، در انتخابات پارلمانی اسلواکی پیروز شد


رابرت فیکو
رابرت فیکو

رابرت فیکو، نخست‌وزیر سابق اسلواکی، که وعده داده بود کمک‌های این کشور به اوکراین را متوقف کند، در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای فیکو روز یکشنبه نهم مهر، در موقعیت محکمی برای آغاز مذاکرات مربوط به تشکیل دولت قرار گرفته است.

با این حال، رقیب لیبرال این سیاستمدار پوپولیست متعهد شده است که برای جلوگیری از بازگشت رابرت فیکو به قدرت، به دنبال شرکای سیاسی برای تشکیل دولت باشد.

بر اساس گزارش‌ها، ۹۹.۹۸ درصد آرای حوزه‌های انتخاباتی انتخابات روز شنبه اعلام شده و حزب فیکو با نام «سوسیال دموکراسی اسلواکی»، نزدیک به ۲۳ درصد از آرا را به دست آورده است.

پس از حزب او، حزب «اسلواکی پیشرو» ۱۸ درصد آرا را به دست آورده است.

انتظار می‌رود که رئیس‌جمهوری اسلواکی، به فرد پیروز در انتخابات مأموریت دهد تا برای یافتن یک اکثریت سیاسی و تشکیل دولت تلاش کند.

پیش‌بینی می‌شود که در صورت موفقیت رابرت فیکو برای تشکیل دولت ائتلافی، دولتش، اسلواکی را که عضو ناتو است، با مجارستان در به چالش کشیدن وحدت اتحادیه اروپا در مورد حمایت از اوکراین همسو کند.

این در شرایطی است که اتحادیه اروپا به دنبال حفظ وحدت اعضای خود در مقابله با تهاجم روسیه به اوکراین است. روسیه در ماه فوریه سال میلادی گذشته به اوکراین حمله کرد و مناطقی از آن کشور را به اشغال خود در آورده است.

به نوشته رویترز، روی کارآمدن یک دولت تحت رهبری رابرت فیکو، نشان‌دهنده حرکت بیشتر اروپای مرکزی در مسیر خلاف لیبرالیسم سیاسی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG