لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

گاردین: ارسال پهپادهای ایرانی به مسکو کاهش یافته؛ جمهوری اسلامی نیاز روسیه را از طریق سوریه و تاتارستان تامین می‌کند


زلنسکی در کنار لاشه یک پهپاد سرنگون شده- سایت ریاست‌جمهوری اوکراین
زلنسکی در کنار لاشه یک پهپاد سرنگون شده- سایت ریاست‌جمهوری اوکراین

روزنامه گاردین روز چهارشنبه، پنجم مهرماه، به نقل از یک سند دولت اوکراین گزارش داد که جمهوری اسلامی در تلاش است از ادامه تجهیز مستقیم روسیه به تسلیحات برای استفاده در جنگ اوکراین فاصله بگیرد.

روزنامه گاردین همچنین اضافه کرد دولت اوکراین در گزارشی که به اعضای گروه هفت ارائه داده اعلام کرده که در سه ماه گذشته حدود ۶۰۰ حمله با پرنده‌های بدون سرنشین ایرانی به شهرهای این کشور انجام شده و بر اساس اسناد موجود، جمهوری اسلامی دیگر قصد ندارد نیازهای روسیه و افزایش استفاده پهپادها در اوکراین را به طور مستقیم تامین کند به همین علت، بخشی از خط تولید تسلیحاتی خود را به کارخانه‌ای در سوریه منتقل کرده و اکنون نیز در حال انتقال تولید پهپاد به منطقه آلابوگا در تاتارستان است و همزمان اجزا و قطعات پهپاد مورد نیاز روسیه را هم تأمین می‌کند.

یکی دیگر از نکات مطرح شده در گزارش دولت اوکراین به متحدان غربی خود آن است که شواهد کی‌یف نشان می‌دهد که پهپادهای ایرانی مورد استفاده در حملات اخیر به شهرهای اوکراین، مملو از قطعات اروپایی هستند.

به گزارش گاردین، در این سند که مرداد امسال به سران گروه جی ۷ ارسال شده آمده است که دستکم ۵۲ قطعه الکتریکی ساخت شرکت‌های غربی در پهپاد شاهد-۱۳۱ و ۵۷ قطعه در مدل شاهد-۱۳۶ که برد پروازی ۲۰۰۰ کیلومتر و سرعت کروز ۱۸۰ کیلومتری دارد، کشف شده است.

پنج شرکت اروپایی از سوئیس، هلند، آلمان و لهستان، یک شرکت چندملیتی بریتانیایی و شرکتهایی مستقر در ایالات متحده،کانادا و ژاپن از جمله تولیدکنندگانی هستند که قطعات تولیدی آنها در پهپادهای ایرانی به کار برده شده است.

در بیش از یک سال و نیمی که از حمله روسیه به خاک اوکراین می‌گذرد، جمهوری اسلامی به یکی از اصلی‌ترین تأمین‌کنندگان سلاح، به‌ویژه پهپاد، برای مسکو تبدیل شده است. این موضوع با فشار بین‌المللی، به‌خصوص از طرف کشورهای غربی، بر حکومت جمهوری اسلامی همراه بوده است.

با وجود مدارک و شواهد فراوان که تاکنون در غرب ارائه شده، تهران هم‌چنان پافشاری می‌کند که «برای استفاده در جنگ اوکراین» پهپاد به روسیه نفرستاده است. دولت اوکراین در مقابل با ارائه عدد و رقم تأکید می‌کند که با پهپادهای ایرانی به شهرهایش حمله شده است.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) روز چهارشنبه پنجم مهر ماه پنج نهاد و دو شخص مستقر در ایران، چین، هنگ کنگ، ترکیه و امارات متحده عربی را در ارتباط با تهیه قطعات حساس هواپیمای بدون سرنشین ساخت ایران تحریم کرد.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمده است که این شبکه، انتقال محموله‌ها و تراکنش‌های مالی را برای تهیه سروو موتورهای پهپادهای «شاهد» توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تسهیل کرده است.

«سرووموتور» یک محرک چرخشی یا محرک خطی است که امکان کنترل دقیق موقعیت زاویه ای یا خطی، سرعت و شتاب را فراهم می‌کند.

وزارت خزانه‌‌داری آمریکا افزوده است که جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تهاجم غیرقانونی روسیه به اوکراین، پهپادهای «شاهد-۱۳۶» را برای این کشور فراهم کرده است و یکی از سروو موتورهای خریداری شده توسط شبکه تحریم‌شده امروز در بقایای شاهد-۱۳۶ روسیه که به تازگی در اوکراین سرنگون شد پیدا شده است.

XS
SM
MD
LG