لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۳

دیدار رهبران اروپا و روسیه و اوکراین بدون موفقیت پایان یافت


به گزارش صدای آمریکا، نشست دو روزه رئیس جمهوری روسیه و رئیس جمهوری اوکراین، روز جمعه بدون نشانه ای از پیشرفت به پایان رسید. این نشست با حضورآنگلا مرکل صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه به منظور پایان دادن به ماه ها شورش جدایی طلبان روس گرای اوکراین در شرق این کشور برگزار شد.

دیدار چهار رهبر و مشاوران آنها درهتلی در مرکز میلان – در ایتالیا – در حاشیه اجلاس رهبران آسیا – اروپا برگزار شد. پوتین در پاسخ به پرسش خبرنگاران در باره نتایج دیدار گفت «دست کم برای زمستان» به توافق دست یافته ایم. او به از سرگیری ارسال گاز روسیه به اوکراین اشاره داشت اما توضیحی در این باره نداد.

پرزیدنت پوروشنکو گفت در حل اختلاف گاز بین روسیه و اوکراین پیشرفت هایی صورت گرفته است، و دو طرف با «پارامترهای اصلی» قرار داد جدید تحویل گاز طبیعی موافقت کردند.

مسکو در ماه ژوئن انتقال گاز را به خاطر آنچه بیش از ۵ میلیارد دلار بدهی پرداخت نشده اوکراین می نامد متوقف ساخت. پوتین درسخنانش با خبرنگاران پس از دیدار با پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین گاز رهبران اروپایی خواست به دولت کی یف برای پرداخت بدهی اش کمک کنند.

پوتین بارها به منطقه جنگ زده اوکراین با لفظ نووو روسیا، یا روسیه جدید ، اشاره کرد و اتهام های غرب را که او با ارسال نیرو و سلاح به شورش در این منطقه اوکراین دامن زده است، رد کرد.

مقام های نزدیک به مذاکرات از وجود برخی پیش رفت ها در زمینه نظارت بر خط فاصلی میان نیروهای اوکراین و شورشیان جدایی خواه خبر دادند. ماه گذشته بر سر این خط فاصل توافق شده بود. رهبران ایتالیا، فرانسه و آلمان اوکراین و روسیه توافق کردند که برای نظارت بر این خط مرزی از پهبادهای گشتی استفاده شود.

خوزه مانوئل باروسو،رئیس کمیسیون اروپا گفت هفته آینده نمایندگانی از روسیه ، اوکراین و اتحادیه اروپا برای تدارک نشست بسیار مهم سه جانبه ای میان اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین به بروکسل می روند. به گفته او موضوع انرژی که برای سراسر اروپا از اهمیتی حیاتی برخوردار است در این مذاکرات مطرح خواهد شد.

باروسو همچنین گفت همچنین با اوکراین در مورد امکان کمک های مالی اقتصاد کلان کمیسیون اروپا به این کشور درقبال تعهد آن به انجام اصلاحات مذاکره کرده است.

پیشتر، سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفته بود برخی از رهبران اروپایی مایل نیستند «وضعیت واقعی» در جنوب شرقی اوکراین را درک کنند.

او این نظر را در پی جلسه ای با حضور پوتین، پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین و دیگر رهبران اروپایی، که برکاهش تنش های ناشی از مناقشه در شرق اوکراین و حل اختلاف گاز متمرکز بود، ابراز داشت.

روز جمعه، درپی دیدار جانبی پوتین با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت «تاکنون هیچ نشانه ای از پیشرفت » ندیده است. اما به گفته او گفت و گوها ادامه خواهد یافت؛ هرچند که «مسئله اصلی» که «نقض دائمی تمامیت ارضی اوکراین » است، همچنان حل ناشده مانده است.

روابط دیپلماتیک پ بین روسیه و غرب امسال با مسئله اوکراین و الحاق کریمه به خاک روسیه تا نازل ترین سطح در دوران پس از جنگ سرد رسید. امری که سبب تحریم های اقتصادی با رهبری آمریکا درمورد این شکور شد.

درماه ژوئیه نیز با سرنگون کردن یک هواپیمای مالزیایی با ۲۹۸ سرنشین در آسمان اوکراین، تنش میان شرق و غرب رو به افزایش گذاشت. مسکو بارها اتهام دادن موشک به شورشیان را در ارتباط با هدف قرار دادن این هواپیما رد کرده است.

XS
SM
MD
LG