لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۳

بحران کریمه، محک سیاست خارجی اوباما


طرفداران حفظ وحدت اوکراین، پرچم کشورشان را به نشانه وحدت در دست دارند - سیمفروپل، نهم مارس
طرفداران حفظ وحدت اوکراین، پرچم کشورشان را به نشانه وحدت در دست دارند - سیمفروپل، نهم مارس

بحران کریمه بار دیگر به بحث داغ سیاست خارجی اوباما و سادگی دولت درباره اهداف دشمنان آمریکا دامن زده است.

نمایندگان جمهوریخواه کنگره با اشاره به جنگ داخلی و حمام خون در سوریه، جاه طلبی های هسته ای ایران، و مداخله روسیه در اوکراین، رهبری اوباما رئیس جمهوری آمریکا را در صحنه جهانی به باد انتقاد گرفته اند. سناتور تد کروز یکی از نمایندگانی بود که در برنامه «این هفته» شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا ابا انتقاد از نحوه برخورد آقای اوباما با مسائل بین المللی گفت:

«دلیل اساسی برای تجاوز ولادیمیر پوتین به اوکراین، ضعف رئیس جمهوری اوباماست. سیاست دولت آقای اوباما کنار گذاشتن و بی توجهی به دوستان آمریکاست.»

مایک راجرز، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان، هم در همان برنامه درباره سیاست خارجی آقای اوباما چنین گفت:

«تا به امروز، فکر می کردیم که در قرن دیگری هستیم، و دولت فکر می کرد که «اگر مؤدبانه عمل کنیم، همه با ما رفتاری مؤدبانه در پیش می گیرند» ولی متأسفانه، آقای پوتین و دولت روسیه دنیا را این طوری نمی بینند.»

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید از این نحوه برخورد انتقاد کرد:
«این بحثی که در کنگره درگرفته، و می گویند رئیس جمهوری روسیه به خاطر عملکرد ایالات متحده به اوکراین حمله کرده، با واقعیت جور نیست و پایه و اساس درستی ندارد. به نظر من هر مورخی، هر کسی که درباره روسیه – یا اتحاد شوروی سابق – اطلاع دارد، مثل من این نظر را رد می کند.»

مایکل اوهانلون، تحلیلگر مؤسسه بروکینگز می گوید آقای اوباما باید روی وضعیت فعلی اوکراین تمرکز کند:
«فکر نمی کنم جای نگرانی برای آقای اوباما باشد، و او دغدغه این را ندارد که با واکنش به مسأله اوکراین ثابت کند جار و جنجالی که بر سر سیاست خارجی او درگرفته، بی اساس است. مخاطرات این کار، و احتمال بالقوه این که دست به کار اشتباهی بزند، بسیار بالاست.»

آقای اوهانلون واکنش دولت اوباما به بحران اوکراین را «نسبتاً قوی» توصیف می کند؛ با این اضافه می کند که ممکن است اقدامات جدی تری لازم باشد:
«اگر روسیه بخواهد حمله آشکارتری به اوکراین بکند، آن وقت باید به طور جدی تر به انواع مختلف کمک به ارتش اوکراین فکر کنیم.»

روسیه می گوید برای حفاظت از اتباع روس در برابر آنچه که مسکو «دولت نامشروع کریمه» می خواند، در شبه جزیره کریمه وارد عمل شده است.
XS
SM
MD
LG