لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۳

کریمه آماده برگزاری رفراندوم می شود


نخست وزیر موقت اوکراین وعده داد اجازه ندهد حتی «یک سانتی متر» از خاک اوکراین از این کشور جدا شد.

آرسینی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین این سخنان را روز یکشنبه به طرفدارانش که در ۲۰۰ امین سالگرد تولد تاراس شوچنکو، شاعر و قهرمان ملی اوکراین در کیف راه پیمایی کردند، گفت.

نیروهای روسیه کنترل خود را بر منطقه کریمه اوکراین تشدید کرده اند و مقامات این منطقه بر اجرای طرح خود برای پیوستن به روسیه تاکید می کنند.

قرار است روز چهارشنبه آرسینی یاتسنیوک با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن درباره بحران شبه جزیره استراتژیک کریمه دیدار و گفتگو کند.

یک قانونگذار روس گفت اگر کریمه در رفراندوم ۱۶ مارس به جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه رای دهد، کرملین ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برای بازسازی تاسیسات زیربنایی صنعتی کریمه هزینه می کند.

میکایلو مالیشف، رئیس کمیسیون انتخابات کریمه روز دوشنبه گفت او به آماده کردن امور رفراندوم یکشنبه آينده ادامه می دهد. او گفت همه ثبت نام شدگان در کریمه واجد شرایط رای دادند هستند.

مالیشف گفت: «همه شهروندانی که در منطقه خودمختار جمهوری کریمه ثبت نام شده اند، از حق رای دادن در رفراندوم برخورداند، یعنی هیچ چیز مانع رای دادن آنها نمی شود.»

کیف گفته است طرح رفراندوم پارلمان کریمه برای جدایی از اوکراین را به رسمیت نمی شناسد. مقامات اوکراین می گویند ارتش روسیه این طرح را در پارلمان کریمه سازماندهی کرده است.
صدر اعظم آلمان به ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در تماسی تلفنی گفت رفراندوم مورد حمایت مسکو در کریمه غیر قانونی و ناقض قانون اساسی اوکراین است.

آقای پوتین اما از طرح جدایی طلبان در کریمه حمایت کرد و آن را منطبق با قوانین بین المللی دانست. یک رهبر منطقه نیز گفت نیروهای باقی مانده اوکراینی در کریمه باید آنجا را ترک کنند یا اینکه وفاداری خود را به کیف نفی کنند.

تونی بلینکن، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت اگر ساکنان کریمه به الحاق این منطقه به روسیه رای دهند واشنگتن آن را به رسمیت نخواهد شناخت. یک سفیر سابق آمریکا در مسکو به صدای آمریکا گفت روسیه با الحاق کریمه خود را منزوی می کند چرا که حتی چین نیز از آن حمایت نمی کند.
XS
SM
MD
LG