لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

رفراندوم کریمه، هشدار کاخ سفید به کرملین


کاخ سفید روز یکشنبه به مسکو هشدار داد اگر بحث پیوستن کریمه به روسیه و برگزاری همه پرسی درباره آن را ادامه دهد، فشار بین المللی بر روسیه افزایش خواهد یافت.

تونی بلینکن، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در شبکه خبری سی ان ان گفت: «اولا اگر همه پرسی برای جدا کردن کریمه از اوکراین و ضمیمه کردن آن به روسیه برگزار شود، ما آن را به رسمیت نخواهیم شناخت، بیشتر نقاط دنیا نیز آن را به رسمیت نمی شناسد.»

آقای بلینکن در ادامه گفت: «دوما، فشاری که همراه با متحدان و شرکایمان بر روسیه اعمال می کنیم، افزایش خواهد یافت. رئیس جمهوری ایالات متحده صراحتا از تحریم های آمریکا سخن گفت، همچنین کشورهای اروپایی. این اولین گام ما در اعمال مکانیسم اعمال فشار سنگین و در عین حال منعطف برای تحریم است.»

مسئولان کریمه می گویند یکشنبه آینده رای گیری درباره ضمیمه کردن کریمه به فدراسیون روسیه را برگزار می کنند اما تلاش های دیپلماتیک بین المللی برای جلوگیری از برگزاری رای گیری ادامه دارد.

روز شنبه آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه گفت و گو کرد. دو رهبر بر لزوم حمایت از تمامیت ارضی اوکراین به هر قیمتی؛ تاکید کردند. دولت آلمان در بیانیه ای همه پرسی پیوند کریمه به روسیه را «بسیار مشکوک» و «غیرقانونی» توصیف کرد.

خبرگزاری رویترز گفت خانم مرکل و آقای اردوغان بر اهمیت تلاش ها برای تشکیل «گروه تماس بین المللی» و کمیته تحقیق درباره خشونت های هفته های اخیر تاکید کرده اند.

به گفته رویترز، آقای اردوغان گفت ترکیه با در نظر گرفتن روابط نزدیکش با اوکراین و روسیه و همچنین ارتباط هایی که با تاتارهای کریمه دارد، »آماده کمک به گروه بین المللی تماس است.
XS
SM
MD
LG