لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۳

گفت و گوی تلفنی باراک اوباما با رهبران اروپایی درباره وضع اوکراین


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت و گوهای تلفنی بیشتری درباره بحران اوکراین با رهبران اروپایی انجام داده است، و کاخ سفید می گوید همه موافق بودند سربازان روسیه باید به پایگاه هایشان باز گردند.

در بیانیه کاخ سفید که بعد از ظهر شنبه منتشر شد گفته می شود آقای اوباما که برای گذراندن تعطیلات به ایالت فلوریدا رفته است، بطور جداگانه با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، و ماتیو رنزی نخست وزیر ایتالیا صحبت کرد.

آنها همه بر این نظر بودند که روسیه قوانین بین المللی را نقض می کند و نیاز به حضور ناظران بین المللی در کریمه را یادآور شدند.

رهبران پیشنهاد همه پرسی در کریمه را بعنوان نقض قانون اساسی اوکراین رد کردند.
آقای اوباما همچنین یک کنفرانس تلفنی با روسای جمهوری لیتوانی، استونی و لاتویا ترتیب داد. کاخ سفید می گوید رهبران بالکان از تصمیم ناتو به ایجاد گشت هایی بر فراز حریم هوایی بالتیک در پاسخ به وضعیت اوکراین استقبال کردند.

در این میان، وزارت امور خارجه آمریکا می گوید جان کری وزیر خارجه گفت گو گوی تلفنی دیگری با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه انجام داد، و به او گفت ادامه تنش نظامی در اوکراین همراه با گام های روسیه برای ضمیمه ساختن کریمه به خاک خود، هر فضای موجود برای دیپلماسی را مسدود خواهد کرد.

پنتاگون تخمین می زند اینک حدود ۲۰ هزار سرباز روسی در اوکراین حضور دارند.
XS
SM
MD
LG