لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۹

کیف می گوید قصد اعزام نیرو به کریمه ندارد


وزیر دفاع موقت اوکراین می گوید کیف قصد ندارد نیروهای مسلح به کریمه اعزام کند. خبرگزاری اینترفکس روز یکشنبه به نقل از ایهور تنیوخ گفت تحرکات سربازان اوکراینی در کریمه محدود به انتقال از یک پایگاه به پایگاهی دیگر است.

اظهارات آقای تنیوخ، پاسخی است به به گزارش های رسانه ای درباره تحرکات سربازان اوکراینی در کریمه پس از آن که نیروهای روسی کنترل آنجا را برعهده گرفتند. او گفت: «هیچ حرکتی و هیچ اعزام نیرویی به کریمه صورت نگرفته و قصد آن نیز وجود ندارد.»

پوتین با رهبران اروپایی مذاکره می کند
خبرگزاری رویترز روز یکشنبه گفت ولادیمیر پوتین با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا تلفنی صحبت کرد. آقای پوتین به خانم مرکل و آقای کامرون گفت که اقدامات مقامات اوکراین در شبه جزیره کریمه در راستای قوانین بین الملل بوده است.

کرملین در بیانیه ای گفت: «ولادیمیر پوتین بویژه تاکید کرده است که اقدامات انجام شده توسط مقامات مشروع اوکراین بر اساس قوانین بین الملل و با هدف تضمین منافع مشروع جمعیت کریمه بوده است.»

پارلمان محلی کریمه که طرفدار روسیه است، کریمه را بخشی از روسیه اعلام کرده و از برگزاری همه پرسی در ۱۶ مارس درباره سرنوشت کریمه خبر داده است. آمریکا و اتحادیه اروپا این اقدام را محکوم کرده و آن را نقض حقوق بین الملل خوانده اند.

مقاومت رهبران سیاسی اوکراین
رهبران اوکراین روز یکشنبه تصمیم گرفتند که «حتی یک سانتیمتر» از خاک کشور را به روسیه تسلیم نکنند. همزمان هزاران نفر در تظاهرات جداگانه در حمایت و در مخالفت با مسکو در اوکراین تظاهرات کردند.

آرسنی یتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین، مراسم دویستمین سالگرد تولد تاراس شوچنکو، شاعر و قهرمان ملی بزرگ اوکراین را در کیف هدایت کرد.
او به شرکت کنندگان گفت «پدران و اجداد ما برای این سرزمین خون دادند و ما یک سانتیمتر از آن را تسلیم نمی کنیم.»
همزمان، گردهمایی هایی در بزرگداشت تاراس شوچنکو، شاعر اوکراینی در شهرهای عمده سیمفروپل، سواستوپل، دونتسک و دیگر مناطق در کریمه نیز برگزار شد. این رشته تظاهرات در مخالفت با تقسیم اوکراین بود. در مقابل تظاهرکنندگان حامی روسیه نیز در شهرهای کریمه و شرق اوکراین تظاهرات کردند. گزارش هایی از درگیری های پراکنده میان دو طرف مخابره شده است.

روز یکشنبه یتسیونک اعلام کرد که ظرف هفته جاری برای ملاقات و مذاکره با مقامات آمریکایی درباره بحران با روسیه در کریمه به ایالات متحده سفر می کند. کاخ سفید بدون ارائه جزئیات این خبر را تایید کرده است. کریمه شبه جزیره استراتژیک در جنوب اوکراین با ساکنان عمدتا روس زبان است.

این در حالی است که نیروهای روسی علی رغم هشدارهای واشنگتن، تلاش های خود برای کنترل و تسلط هرچه بیشتر بر کریمه را تشدید کرده است. آمریکا گفته این رفتار درها را به روی دیپلماسی می بندد.

اقدامات نیروهای روسیه در تصرف پست های مرزی
روز یکشنبه در تازه ترین اقدام، نیروهای رسیه یک پست مرزی اوکراینی در کناره غربی کریمه را تصرف کردند و حدود 30 تن از پرسنل آن را محاصره کردند.

اوله سلوبودیان، یک سخنگوی ارتش اوکراین گفت نیروهای روسیه اکنون کنترل ۱۱ پست بازرسی در کریمه را در دست گرفته اند.

روسیه داشتن نیرو در کریمه، غیر از نیروهای مستقر در ناوگان دریای سیاه در پایگاه سواستوپل را رد کرده است. ناوگان دریایی اوکراین در همین شهر مستقر
هستند.

ناظران خارجی روز شنبه قصد داشتند وارد کریمه شوند اما نیروهای مسلح تحت حمایت کرملین با شلیک تیر هوایی مانع آنان شدند.

اوضاع در کریمه پس از آن وخیم شد که الکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت اوکراین روز جمعه با صدور فرمانی همه پرسی ۱۶ مارس برای پیوستن کریمه به روسیه را لغو کرد. مقامات محلی در کریمه می گویند رای گیری طبق برنامه انجام خواهد شد.

قانونگذاران روسی گفته اند که اگر کریمه رای به پیوستن به روسیه بدهد، از آن حمایت خواهند کرد.


Military Convoy Moves Through Crimea
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00
XS
SM
MD
LG