لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

پارلمان اوکراین عفو تظاهرکنندگان را بررسی می کند


پارلمان اوکراین روز چهارشنبه موضوع عفو برخی از بازداشت شدگان در دو ماه اخیر در تظاهرات ضد دولتی در کیف را مورد بررسی قرار می دهد.

ویکتور یانوکویچ رئیس جمهوری اوکراین گفت عفو فقط در صورتی ممکن است که تظاهرکنندگان به اشغال ساختمانهای دولتی پایان دهند و آنها را ترک کنند، و سنگرهای خیابانی را برچینند. به نظر می رسد این خواستها با مخالفت فعالان ضد دولتی مواجه شود.

روز سه شنبه یانوکویچ استعفای میکولا آزاروف نخست وزیر را پذیرفت. استعفای نخست وزیر از خواستهای کلیدی مخالفان بود که هفته هاست ساختمانهای دولتی در کیف را اشغال کرده اند.

هنگام اعلام استعفا، وبسایت رئیس جمهوری اوکراین نوشت که بر طبق قانون این کشور با استعفای نخست وزیر هیات دولت نیز مستعفی است ولی افزود که به وزرا دستور داده شد بر سر کار خود بمانند تا کابینه جدید تشکیل گردد. به علاوه یانوکویچ لایحه ای را امضا کرد که بر اساس آن اقدامات علیه تظاهرات را غیرقانونی اعلام می کند.

به رغم کوتاه آمدن رئیس جمهوری، رهبران مخالفان تقاضاهای بیشتری دارند، از جمله عفو تظاهرکنندگان و برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری.
ویتالی کلیچکو رهبر مخالفان و قهرمان سابق بوکس جهان روز سه شنبه تحولات جدید را «نه یک پیروزی، بلکه گامی به سوی پیروزی» خواند.

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه از تحولات جدید در اوکراین را خوشامد گفت و از تقاضای عفو برای بهبود وضع بحرانی دو ماه اخیر پشتیبانی نمود.

روز دوشنبه تظاهرکنندگان ساختمان وزارت دادگستری را که روزها در اشغال داشتند ترک کردند اما قول دادند در صورتی که پیشرفتی در پایان دادن به اوضاع صورت نگیرد، باز خواهند گشت و مجددا ساختمان را اشغال خواهند کرد.

اواخر ماه نوامبر و بعد از آن که یانوکویچ از امضای قرارداد با اتحادیه اروپا به نفع روسیه سر باز زد، تظاهرکنندگان به خیابانها ریختند.

روز سه شنبه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در بروکسل به رهبران اتحادیه اروپا گفت این کشور حتی اگر مخالفان یانوکویچ بر سر کار بیایند به کمک ۱۵ میلیارد دلاری خود به اوکراین ادامه خواهد داد.

با این حال، ایگور شووالوف معاون اول نخست وزیر روسیه که در اجتماع بروکسل حضور داشت گفت روسیه احتمالاً تعهد خود به دولت جدید اوکراین را با توجه به اولویتهای جدید مورد بازبینی قرار خواهد داد
XS
SM
MD
LG