لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۶

اپوزیسیون اوکراین بر مطالباتش پافشاری می کند


اپوزیسیون اوکراین می گوید علی رغم پیشنهاد دو سمت مهم به رهبران مخالفان از سوی ویکتور یانوکویچ، تظاهرات ادامه خواهد یافت.

رهبران اپوزیسیون می گویند تا زمانی که خواسته هایشان برای برگزاری انتخابات زودرس، آزادی تظاهرکنندگان بازداشتی، و لغو قوانین محدودسازی تجمعات، برآورده نشود، به تظاهرات ادامه می دهند.

همزمان در روز یکشنبه، هزاران نفر برای گرامیداشت تظاهرکننده ۲۵ ساله ای که طی درگیری های هفته گذشته به ضرب گلوله کشته شد، در کیف تجمع کردند.

پیشتر در روز یکشنبه، تظاهرکنندگان در مرکز کیف، یک ساختمان دولتی را محاصره کردند و سنگ و بمب های دست ساز دودزا به سوی نیروهای پلیس که در داخل ساختمان بودند پرتاب کردند. پلیس نیز با پرتاب گاز اشک آور و نارنجک های صوتی به آنان پاسخ داد. نیروهای امنیتی و پلیس کمی بعد، توانستند ساختمان را ترک کنند.

روز شنبه، آرسنی یاتسنیوک، از رهبران مخالفان در میان تظاهرکنندگان در میدان استقلال کیف گفت اپوزیسیون از قبول مسئولیت بیشتر سیاسی هراسی ندارد. او در عین حال گفت رئیس جمهوری باید با چند خواسته کلیدی مخالفان، موافقت کند و مذاکرات باید ادامه یابد.

روز شنبه، رئیس جمهوری اوکراین سمت نخست وزیری را به یاسنیوک و سمت معاونت نخست وزیری را به ویتالی کلیتچوک- دو رهبر اپوزیسیون- پیشنهاد کرد. این اقدام یک روز پس از موافقت ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری، با ایجاد تغییرات در دولت و اصلاح قوانین ضد تجمعات بود.

رهبران مخالفان می گویند تظاهرات تا زمانی که همه خواسته ها برآورده نشود ادامه می یابد.

تظاهرات ضد دولتی حدود دو ماه است که در اوکراین جریان دارد. کناره گیری ویکتور یانوکویچ از ریاست جمهوری و میکولا آزاروف، نخست وزیر از مطالبات مخالفان است.

بحران در اوکراین در ماه نوامبر و پس از تصمیم رئیس جمهور در عدم همکاری تجاری با اتحادیه اروپا و جایگزینی آن با مناسبات محکم تر اقتصادی با مسکو، آغاز شد.
XS
SM
MD
LG