لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۹

سربازان اوکراین فرودگاهی را تصرف کردند


سربازان اوکراین فرودگاه کوچکی در شرق کشور را بازپس گرفته اند.

در آنچه نخستین عمل نظامی اوکراین علیه جدایی خواهان طرفدار روسیه - که ساختمان ها و تاسیسات دولتی را در کنترل گرفته اند - تلقی می شود، الکساندر تورچینف کفیل ریاست جمهوری روز سه شنبه گفت سربازان فرودگاه شهر کراماتورسک، در ۱۶۰کیلومتری مرز روسیه را، که از روز یکشنبه در استیلای جدایی خواهان بود، دوباره تصرف کرده اند.

شبه نظامیان طرفدار روسیه در دست کم ۹ ناحیه در شرق اوکراین قیام هایی ترتیب داده اند. روز سه شنبه، تورچینف اعلام کرد نیروهای دولتی عملیات احتیاط آمیزی را در منطقه دونتسک، که نیروهای طرفدار مسکو در آنجا مستقر هستند، آغاز کرده اند.

در واشنگتن، جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت آمریکا رویکرد «حساب شده» اوکراین نسبت به وضع و ساختمان های اشغال شده را تحسین می کند. او به خبرنگاران گفت ایالات متحده به توصیه خویشتنداری ادامه می دهد، اما می پذیرد اشغال ساختمان ها وضعیتی بوجود آورده است که دولت اوکراین باید به آن پاسخ گوید.

گزارش ها حاکی است خودروهای نظامی و هلیکوپترها در خارج از کراماتورسک دیده شده اند و به نظر می رسد آماده اند به شهر اسلوویانسک وارد شوند. رسانه های روسیه می گویند در زدوخورد بر سر تصرف فرودگاه کراماتورسک دست کم ۲ نفر مجروح شدند، اما این گزارش ها مستقلا تایید نشده است.

دولت های غربی مسکو را متهم کرده اند از اعتراضات در شرق اوکراین حمایت می کند. باراک اوباما روز دوشنبه در گفت و گوی تلفنی با ولادیمیرپوتین رئیس جمهوری روسیه هشدار داد مسکو در صورتی که به اقداماتش در اوکراین ادامه دهد با هزینه های بیشتر روبرو خواهد شد.
XS
SM
MD
LG