لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

گفتگوی تلفنی اوباما با پوتین درباره اوکراین


تظاهرات کنندگان حامی روسیه در شرق اوکراین روز دوشنبه ضرب الاجل کیف برای تخلیه ساختمان های دولتی در ازای دریافت عفو را نادیده گرفتند.

رئیس جمهوری موقت اوکراین تهدید کرده است با مردان مسلح حامی روسیه که ساختمان های دولتی مناطق شرقی کشور را اشغال کرده اند، برخورد نظامی خواهد کرد.

ده ها نفر از معترضان پنچره های مرکز پلیس در شهر هورلیفکا اوکراین را شکستند و با ماموران پلیس درگیر شدند و سپس کنترل مرکز پلیس را بدست گرفتند.

در همین حال روز دوشنبه ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در تماسی تلفنی با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از او خواست کیف را از استفاده از زور علیه معترضان منصرف کند.

رهبر روسیه گزارش های حضور ماموران روسی در اعتراضات شرق اوکراین را رد کرد و آنها را «گمانه زنی ها بر اساس اطلاعات غیر معتبر» توصیف کرد.

پوتین گفت مخالفان کیف به بی میلی دولت برای شناخت منافع روسی زبان های شرق اوکراین معترضند.

کرملین گفت مسکو خواهان این تماس تلفنی بود. کاخ سفید گفت تماس دو رهبر صریح و مستقیم بود.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد باراک اوباما از روسیه خواست از نفوذش استفاده کند و از تجزیه طلبان بخواهد که آرام شوند.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که تمامی نیروهای مسلح لباس شخصی باید سلاح های خود را کنار بگذارند.

او از ولادمیر پوتین خواست از نفوذ خود استفاده کند و این افراد را متقاعد کند که ساختمان های دولتی اوکراین را ترک کنند.

هر دو طرف توافق کردند در مورد اوکراین به تلاش ها برای همکاری دیپلماتیک ادامه دهند. قرار است اتحادیه اروپا، روسیه، آمریکا و اوکراین ۱۷ آوریل در ژنو یک نشست چهارجانبه برگزار کنند.

از سوی دیگر، سازمان امنیت مخفی اوکراین اعلام کرد که تماس های جدایی طلبان شرق اوکراین با فرماندهان روسی آنها را ردیابی کرده است. این سازمان تماس های ضبط شده را در سایت اینترنتی یوتیوب منتشر کرد.

سازمان امنیت مخفی اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد تماس های ردیابی شده تایید می کند که فدراسیون روسیه در شرق اوکراین به یک تجاوز نظامی در ابعاد گسترده دست زده است.

این سازمان می گوید عملیات روسیه بدست واحد های نخبه نیروهای مسلح روسیه انجام می شود. به گفته سازمان امنیت مخفی اوکراین، هدف این واحد ها ایجاد وحشت در مردم محلی و خرابکاری در مذاکرات چهارجانبه ژنو و همچنین نابود کردن ساختار اعمال قانون در اوکراین است.
XS
SM
MD
LG