لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

هشدار کیف به مردان مسلح حامی روسیه در شرق اوکراین


مردان مسلح حامی روسیه در نزدیکی یک پاسگاه پلیس در اسلوفیانسک - ۱۳ آوریل ۲۰۱۴
مردان مسلح حامی روسیه در نزدیکی یک پاسگاه پلیس در اسلوفیانسک - ۱۳ آوریل ۲۰۱۴
اولکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت اوکراین روز یکشنبه در نطقی تلویزیونی تهدید کرد که «یک عملیات تمام عیار ضد تروریستی» علیه حامیان روسیه که ساختمان های دولتی را در شرق اوکراین اشغال کرده اند، به راه اندازد.

تورچینف به کسانی که سلاح های خود را تحویل مقامات دهند و به طور مسالمت آمیز ساختمان ها را ترک کنند وعده عفو داده است. اما او گفت اجازه نمی دهد روسیه شرق اوکراین را همانطوری که شبه جزیره کریمه را ماه گذشته میلادی تصاحب کرد، ضمیمه خود کند.

پیشتر روسیه در یک جلسه فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد در روز یکشنبه مورد انتقاد شدید قدرت های جهانی قرار گرفت. سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل و مارک گرانت سفیر بریتانیا در این سازمان روسیه را متهم به سازماندهی خشونت ها در اوکراین کردند.

سامانتا پاور گفت بی ثباتی در اوکراین «کاملا ساختگی» است و «نوشته و طراحی شده» توسط روسیه است. نماینده بریتانیا از شورای امنیت خواست به روسیه علیه تحریکات نظامی بیشتر در اوکراین هشدار دهد.

روسیه که خود خواستار برگزاری جلسه شده بود اتهامات را رد کرد. ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل از جامعه جهانی خواست از آنانی که در کیف قدرت را در دست دارند بخواهند که با مردم خود جنگ نکنند. اشاره او به هشدار رئیس جمهوری موقت اوکراین به شبه نظامیان مسلح حامی روسیه است.


وزارت امورخارجه روسیه هشدار اولکساندر تورچینف را «جنایی» توصیف کرد و خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت شده شود.

در همین حال دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید اگر یک بار دیگر تمامیت ارضی اوکراین مورد تجاوز قرار گیرد، برای اعمال تحریم های جدید علیه مسکو آماده است.

نبرد مسلحانه میان نیروهای ویژه اوکراین و شبه نظامیان حامی روسیه در شرق اوکراین بالا گرفته است. هشدار رئیس جمهوری موقت اوکراین چند ساعت پس از آن داده شد که در شهر اسلوفیانسک اوکراین بین نیروهای دولتی و افراد مسلح حامی روسیه تیراندازی صورت گرفت. هر دو طرف از تلافات خبر دادند.

آسن آواخوف، وزیر کشور اوکراین گفت یک نیروی امنیتی کشته شد و ۵ تن دیگر مجروح شدند. دست کم یک فعال حامی روسیه نیز در تیراندازی ها کشته و ۲ نفر دیگر مجروح شدند.

مقامات روسیه می گویند قصد تصرف شرق اوکراین را ندارند. اما دولت آمریکا در تحولات فعلی اوکراین دست های پنهان مسکو را می بیند.

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد به تلویزیون ای بی سی گفت «همه چیز یادآور آنچیزی است که در کریمه شاهد بودیم. همه چیز سازماندهی شده و هماهنگ است.»

حتی پیش از اوجگیری ناآرامی های اخیر در شرق اوکراین، برخی قانونگذاران آمریکایی، واشنگتن و اروپا را به ارائه پاسخی قاطع تر به مسکو ترغیب می کردند.
خانم پاور می گوید مسکو برای ضمیمه کردن اوکراین به خاک خود بها پرداخته و در صورت تعمیق بحران بهای بیشتری نیز خواهد پرداخت.

پاور به شبکه خبری سی بی اس گفت: «بازار سهام روسیه بیست درصد سقوط کرده است. سرمایه گذاران روسیه را ترک می کنند و این نتیجه تحریم های ما است. آقای اوباما گفته بسته به رفتار روسیه، تحریم ها علیه بخش های انرژی، بانک، و معادن روسیه بررسی خواهد شد.»
XS
SM
MD
LG