لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۶

اوکراین در «جبهه‌های جنوبی» جنگ «پیشروی» کرده است


آرشیو.
آرشیو.

مقامات اوکراینی اعلام کردند نیروهای این کشور در حال پیشروی در جبهه‌های جنوبی علیه سربازان اشغالگر روسیه‌ای هستند.

همزمان با انتشار این خبر و همچنین «مقاومت ناامیدانه» سربازان روسیه‌ای در شرق، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، پیشروی در ضدحمله را «مهم‌ترین مساله» عنوان کرد.

زلنسکی در پیام شبانه خود گفت: «هر سرباز، هر قدم جدیدی که برمی‌داریم، هر متر از خاک اوکراین که از دست دشمن آزاد می‌شود، از اهمیت بالایی برخوردار است.»

روسیه هنوز پیشرفت‌های اوکراین در مراحل اولیه ضدحمله را تایید نکرده و مدعی تحمیل کشته‌های زیاد بر نیروهای اوکراینی در شبانه‌روز گذشته شده است.

اما معاون وزیر دفاع اوکراین از طریق پیامرسان تلگرام اعلام کرد سربازان این کشور به طور همزمان در چندین جهت در حال پیشروی هستند.

به گفته هانا مالیار، نیروهای روسیه در تلاش هستند مدافعان اوکراینی را از مواضع خود بیرون رانند.

همچنین فرمانده سربازان اوکراینی در جبهه‌های جنوبی روز جمعه گفت طی شبانه‌روز گذشته ۳۶ درگیری و ۵۷۸ حمله در این منطقه انجام و صدها نیروی روس کشته شدند.

اما در شرق، نیروهای اوکراینی در اطراف شهر ویران‌شده باخموت که ماه گذشته به تصرف روسیه درآمد، در تلاش هستند نیروهاتی روسیه‌ای را از حومه این شهر بیرون برانند.

فرمانده نیروهای زمینی اوکراین نیز پیشتر وضعیت در جبهه‌های شرقی را متشنج توصیف کرده بود. به گفته او، اقدامات تهاجمی در جهات مختلف، بازپس‌گیری ارتفاعات، و نوارهای جنگلی با هدف بیرون راندن تدریجی روس‌ها در جریان است.

باخموت در هفته‌های گذشته صحنه یکی از شدیدترین درگیری‌ها میان لشکریان پوتین و مدافعان اوکراینی از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین بوده است.

XS
SM
MD
LG