لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۲

بمباران کی‌یف همزمان با دیدار رهبران آفریقایی؛ روسیه «جنگ بیشتر» می‌خواهد


زلنسکی در میان رهبران آفریقایی.
زلنسکی در میان رهبران آفریقایی.

همزمان با دیدار گر‌وهی از رهبران و مقامات ارشد آفریقایی از اوکراین در روز جمعه، شانزدهم ژوئن، مسکو به حملات هوایی خود ادامه داد و کی‌یف را با موشک‌های بالستیک، کروز و پهپاد بمباران کرد.

رهبران آفریقای جنوبی، سنگال، زامبیا و کومور در اوکراین گرد هم آمدند تا راه‌حلی برای پایان دادن به جنگ تمام‌عیار روسیه با این کشور پیدا کرده و در عین حال چگونگی پرداخت هزینه صادرات کود به روسیه که تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی قرار دارد را ارزیابی کنند.

آنها ابتدا توقفی نمادین در بوچا در حومه کی‌یف داشتند؛ شهری که به نماد خشونت روسیه در اوکراین تبدیل شده و اشغال آن توسط روسیه منجر به کشته شدن صدها نفر در خیابان‌ها و ایجاد گورهای دسته جمعی در آنجا شد که گفته می‌شود آثاری از شکنجه نیز بر شماری از قربانیان دیده می‌شد.

«روسیه جنگ بیشتر می‌خواهد نه صلح»

پس از به صدا درآمدن آژیر خطر و آغاز بمباران، دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در توییتر نوشت: «موشک‌های روسیه پیامی برای آفریقا است و آن این است که روسیه جنگ بیشتر می‌خواهد نه صلح.»

ماه گذشته، سیریل رامافوزا، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی گفته بود که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای دیدارهای جداگانه با اعضای یک گروه آفریقایی که مأموریت دارند به توافق رسیده‌اند.

آقای زلنسکی در‌ کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رهبران آفریقایی در کی‌یف گفت که مذاکرات صلح با روسیه تنها پس از خروج مسکو از اراضی اشغالی اوکراین امکان پذیر خواهد بود.

کشورهای آفریقایی عمدتا در مورد جنگ اوکراین بی‌طرف مانده‌اند. شماری از آنها، به ویژه آفریقای جنوبی روابط دوستانه‌ای با روسیه دارند، اما بیشتر آنها روابط اقتصادی نزدیک‌تری با آمریکا و اروپا دارند و تلاش می‌کنند به جنگ روسیه با اوکراین پایان دهند.

XS
SM
MD
LG