لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۴

مرکل: آقای پوتین، اروپا رأی‌گیری در شرق اوکراین را قبول ندارد!


یک سخنگوی دولت آلمان می‌گوید آنگلا مرکل صدراعظم آن کشور در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به او گفته که انتخابات برنامه‌ریزی شده برای روز یکشنبه در شرق اوکراین فاقد مشروعیت است و رهبران کشورهای اروپا آن را به رسمیت نخواهند شناخت.

خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی خانم مرکل نوشته است رهبران آلمان و روسیه روز جمعه یک مکالمه تلفنی مشترک با فرانسوا اولاند و پترو پوروشنکو رؤسای جمهوری فرانسه و اوکراین برگزار کردند. کانون گفتگوها نظرات رهبران چهار کشور درباره «به‌اصطلاح انتخابات» در مناطق دونتسک و لوهانسک بود که دولت خودخوانده «جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک» قصد دارد روز یکشنبه برگزار کند.

آقای اولاند و خانم مرکل تأکید کردند که تنها انتخاباتی می‌تواند برگزار شدود که با قوانین اوکراین مطابقت داشته باشد؛ و انتخابات روز یکشنبه ناقض توافقی خواهد بود که روسیه بر آن صحه گذاشته است. به نظر رهبران فرانسه و آلمان انجام چنین انتخاباتی بر دشواری تلاش‌ها برای پایان دادن به بحران در شرق اوکراین می‌افزاید.

گئورگ اشترایتر، سخنگوی خانم مرکل از قول وی گفت: «دولت آلمان این انتخابات غیرمشروع را به رسمیت نخواهد شناخت.» رهبران کشورهای اروپایی در نشست هفته گذشته در مقر اتحادیه در بروکسل در این باره به توافق رسیدند.

چندین ماه جنگ شورشیان جدایی‌طلب شرق اوکراین علیه دولت مرکزی بیش از ۳.۷۰۰ کشته برجاگذاشته است. شورشیان خواهان جداشدن از اوکراین و پیوستن به مسکو هستند.

آتش‌بسی که از نیمه‌های شهریور ماه در شرق اوکراین برقرار شد، تا کنون چند بار نقض شده است.

پس از گفتگوهای منتهی به صلح در شهریور ماه، یک پروتکل ۱۲ ماده‌ای میان روسیه، اوکراین، رهبران جدایی‌طلبان و سازمان امنیت و همکاری اروپا منعقد شد که در آن «انتخابات زودهنگام محلی» مطابق با قوانین اوکراین پیش‌بینی شده است.

به نظر رهبران اوکراین، این اقدام بخشی از تلاش برای عدم تمرکز قدرت در مناطق شرقی و دادن اختیارات بیشتر درباره مسائل منطقه‌ای به مردم است – استراتژی‌ای برای پیشگیری از درخواست خودمختاری در مناطق شرقی. اما قرار بود انتخابات در ماه دسامبر (آذرماه) برگزار شود.

XS
SM
MD
LG