لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

انتخابات محلی در مناطق شرق اوکراین برگزار شد


صف رای در انتخابات مجالس محلی و رهبری در دونتسک
صف رای در انتخابات مجالس محلی و رهبری در دونتسک

جدایی‌طلبان طرفدار مسکو روز یکشنبه در شرق اوکراین انتخاباتی مناقشه‌برانگیز را برگزار کردند که کیف و کشورهای غربی می گویند آن را به رسمیت نمی‌شناسند.

جدایی‌طلبانی که بخش‌هایی از لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین را کنترل می‌کنند، برای نهادهای رهبری و مجالس محلی در مناطق تحت کنترل خود، این انتخابات را سازماندهی کرده‌اند.

همزمان، خبرگزاری فرانسه به نقل از ارتش اوکراین از تحرکات «شدید» سربازان و تسلیحات از روسیه به مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان شرق اوکراین - همان مناطقی که انتخابات در آن در جریان است - خبر داده است.

خبرگزاری فرانسه از مشاهده ۲۰ کامیون عازم فرودگاه دونتسک خبر داده و گفته است برخی از این کامیون‌ها حامل تسلیحات ضدهوایی بود.

انتخابات در شرق اوکراین یک هفته پس از برگزاری انتخابات پارلمانی ۲۶ اکتبر در اوکراین صورت می گیرد. در آن انتخابات نامزدهای طرفدار روابط نزدیک‌تر با کشورهای اروپایی اکثر کرسی‌ها را بدست آوردند. ساکنان شرق اوکراین در آن رای‌گیری شرکت نکردند.

سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا رای‌گیری روز یکشنبه را غیرقانونی خوانده و آن را در تناقض با قانون اساسی و توافق آتش‌بس پنجم سپتامبر میان جدایی‌طلبان و دولت اوکراین می‌دانند.

علی‌رغم پیشنهاد اتحادیه اروپا به روسیه، مسکو گفته است که رای‌گیری را به رسمیت می‌شناسد.

مقامات غربی می‌گویند رای‌گیری در مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان متمایل به مسکو، تلاش‌ها برای پایان دادن به بحران در شرق اوکراین را پیچیده‌تر می کند. با وجود آتش‌بس دو ماهه، درگیری‌های هرروزه در شرق اوکراین همچنان ادامه دارد.

الکساندر زاخارچنکو، رهبر شورشیان دونتسک پیش از آن که رای خود را به صندوق اندازد.
الکساندر زاخارچنکو، رهبر شورشیان دونتسک پیش از آن که رای خود را به صندوق اندازد.

الکساندر زاخارچنکو، رهبر شورشیان دونتسک روز یکشنبه پس از رای دادن گفت اگر کیف منطقه جدایی‌خواه حامی روسیه را به رسمیت بشناسد، روابط اقتصادی به حالت عادی برخواهد گشت.

او همچنین گفت «اگر آنها ما (جمهوری خلق دونتسک) را به رسمیت بشناسند و بدون جنگ سرزمین‌مان را به ما بازپس دهند، ما نیز روابط اقتصادی عادی (با اوکراین) را احیا می‌کنیم و مانند شرکای اقتصادی برابر رفتار خواهیم کرد.»

سازمان ملل متحد می‌گوید بیش از ۴ هزار نفر طی درگیری‌های میان نیروهای دولتی اوکراین و شورشیان حامی روسیه جان باخته‌اند.

XS
SM
MD
LG