لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

پوتین: اگر «عوامل خارجی» تغییر روش دهند، اقتصاد روسیه بهبود میابد


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در نشست خبری پایان سال خود - پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در نشست خبری پایان سال خود - پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳

رئیس جمهوری روسیه در یک نشستی خبری در مسکو به وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور، به ویژه مساله تحریم‌های غرب، بحران اوکراین و مناسبات مسکو با کشورهای غربی اشاره کرد و گفت، «ذخایر پولی روسیه برای حفظ اقتصاد کشور کافی است.»

ولادیمیر پوتین در نشست خبری پایان سال خود که نزدیک به سه ساعت طول کشید، «عوامل خارجی» را مسئول مشکلات اقتصادی فعلی کشورش دانست و گفت اگر این عوامل روش خود را تغییر دهند، اقتصاد روسیه می‌تواند سریع بهبود یابد، چرا که برای حفظ اقتصاد در شرایطی ثابت، روسیه از ذخایر پولی کافی برخوردار است.

ارزش برابری روبل در برابر دلار آمریکا، که روز سه‌شنبه به پائین‌ترین سطح خود رسید، بامداد پنجشنبه و در آستانه برگزاری نشست خبری آقای پوتین اندکی بالا رفت. کاهش ارزش روبل در چند ماه گذشته موجب شد بانک مرکزی به بانک‌ها و شرکت‌های مالی اطمینان دهد در صورت لزوم، سرمایه اضافی را در اختیار آن ها قرار خواهد داد.

به دنبال بالا گرفتن اختلاف مسکو با ایالات متحده و هم پیمانان غربی آن بر سر بحران اوکراین و در نتیجه اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه مسکو که از اوایل سال جاری آغاز شد، روبل روسیه نزدیک به نیمی از ارزش خود را در برابر ارزهای قدرتمند غربی از دست داده است.

تحریم‌هایی که غرب در پی اقدام روسیه در ماه مارس برای الحاق شبه جزیره کریمه بر علیه این کشور وضع کرد، به اقتصاد آسیب‌ وارد آورده است. به گفته آقای پوتین این تحریم‌ها حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد مسئول بحران مالی فعلی هستند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در همین زمینه اشاره می‌کند، رئیس جمهوری روسیه در این نشست خبری غرب را مسئول بحران اوکراین معرفی کرد. او هم‌چنین کشورهای غربی را متهم به ساختن یک دیوار «مجازی» برای مهار روسیه کرد و گفت وی می‌خواهد« اوکراین متحد باقی بماند و بحران در آن کشور از طریق مذاکره حل شود.»

ولادیمیر پوتین در ادامه به نگرانی‌های مردم روسیه پرداخت و به آن ها پیام داد که او مسئول اداره کشور است و مشکلی در این راه نخواهد داشت.

به گفته «رئیس جمهوری روسیه، هرچند عوامل خارجی موجب بروز وضعیت فعلی است، اما ما هم باید بفهمیم که بسیاری از برنامه‌های خود را انجام نداده‌ایم.» وی در ادامه افزود برای کاهش وابستگی به نفت، مسکو باید اقتصاد خود را متنوع کند، اما وی توضیح بیشتری درباره چگونگی این امر ارائه نداد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی از مسکو نوشت در حالی که از دیدگاه غرب روزهای ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین به پایان می‌رسد، اکثریت مردم روسیه هنوز او را نه عامل مشکلات، بلکه راه حل می‌بینند و حدود ۸۰ درصد مردم هم چنان از او حمایت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG