لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

اوباما تحریم‌های جدیدی عليه روسیه تصویب می‌کند


این لایحه، که هفته گذشته از مجلس سنا گذشت، همچنین اختيار ارسال ۳۵۰ ميليون دلار کمک‌های نظامی به حکومت اوکراین را به رئيس جمهوری می‌دهد

روز سه‌شنبه کاخ سفید اعلام کرد، رئيس‌جمهوری ايالات متحده آمريکا، باراک اوباما، تصمیم دارد لايحه‌ دادن مجوز برای وضع تحریم‌های بيشتری عليه روسیه، به‌دليل نقش مسکو در بحران اوکراین، را امضا کند.

این لایحه، که هفته گذشته از مجلس سنا گذشت، همچنین اختيار ارسال ۳۵۰ ميليون دلار کمک‌های نظامی به حکومت اوکراین را به رئيس جمهوری می‌دهد.

کمک‌های بالقوه‌ای که شامل اين لايحه می‌شود سلاح های ضد تانک، اسلحه و مهمات، و هواپیماهای نظارتگر بدون سرنشین (پهپاد) است. و اگر چنانچه شرکت‌های روسی دست به فروش یا انتقال تجهیزات نظامی به اوکراین، گرجستان، مولداوی و یا سوریه بزنند، این لایحه همچنین به رئيس‌جمهوری اجازه اعمال تحریم‌های جدیدی را بر بخش‌های دفاعی و انرژی روسیه می‌دهد.

با این حال، اين لايحه حتی در صورت توشيح رياست جمهوری اعمال تحریم‌های بيشتريا دادن کمک نظامی را حتمی نمی‌کند.

در اعلام این تصمیم، سخنگوی کاخ سفید، جاش ارنست، گفت، رئيس جمهوری همچنان به این لایحه، که به عنوان قانون حمایت از آزادی اوکراین شناخته شده، بدگمان است. اما او گفت اوباما تصمیم گرفت لايحه را امضا کند تا تبديل به قانون شود زيرا اين امر برای تدوين استراتژی و هماهنگ کردن هر گونه اقدامات تنبیهی بیشتر با متحدان اروپایی «انعطاف‌پذيری رياست جمهوری» را حفظ می‌کند.

این حرکت کاخ سفید درحالی صورت گرفت که اقتصاد روسیه همچنان از سقوط روبل بخود می‌پيچد و مسکو با شبح رکود اقتصادی مواجه شده است.

تحلیل‌گران بحران روسیه را به کاهش قیمت جهانی نفت و تحریم‌های پيش‌ترغرب به دليل نقش مسکو در حمایت از شورشیان طرفدار روسیه در شرق اوکراین نسبت داده‌اند.

تحلیل‌گران ناتو و ناظران اروپا در شرق اوکراین بارها و بارها گزارشاتی از حضور ماشين آلات و تجهيزات نظامی روسيه در شرق اوکراين و شرکت سربازان روسیه در جنگ همدوش با شورشیان داده‌اند.

کرملین تامین کمک‌های مستقیم به شورشیان را رد و گفته است نیروهای روسی به عنوان داوطلب به مبارزه در داخل اوکراین پيوسته‌اند.

XS
SM
MD
LG