لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۲

دور جدید مذاکرات اوکراین، جدایی‌طلبان و روسیه در بلاروس برگزار شد


عکس آرشیوی از پارلمان اوکراین
عکس آرشیوی از پارلمان اوکراین

نمایندگان دولت اوکراین، شورشیان جدایی‌طلب، روسیه و سازمان امنیت و همکاری در اروپا برای برگزاری دور جدیدی از مذاکرات، با هدف دستیابی به راه‌های احتمالی برای پایان دادن به درگیری‌ها در مناطق شرقی اوکراین، روز چهارشنبه در بلاروس گرد هم آمدند.

دستور کار این نشست چگونگی تحکیم آتش‌بس ماه سپتامبر، که موحب کاهش درگیری‌ها شده است، و همچنین نحوه تخلیه نیروها و تجهیزات سنگین نظامی از منطقه، مبادله زندانیان و تحویل کمک‌های بشر دوستانه به ساکنان شرق اوکراین بود و انتظار می‌رود طرفین بار دیگر در روز جمعه با یکدیگر دیدار کنند.

آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین گفت برگزاری جلسه دیگر «گروه تماس» به خودی خود مهم نیست و آنچه اهمیت دارد این است که تصمیم‌های لازم و قاطع گرفته شود. با این حال، به گزارش خبرنگار صدای آمریکا که این مذاکرات محرمانه را دنبال می‌کند، انتظار نمی‌رود پیش از آن زمان تحول عمده‌ای صورت گیرد.

پارلمان اوکراین روز سه‌شنبه به لغو قانون وضعیت بی‌طرفی و عدم‌تعهد کشور رأی داد که موجب خشم روسیه شد. به باور کارشناسان، این رای نشان‌دهنده سخت‌تر شدن موضع کی‌یف در قبال مسکو است و راه را برای اوکراین جهت پیگیری روابط نظامی و استراتژیک نزدیک‌تر با غرب هموار می‌کند.

سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه در واکنش به این تصمیم کی‌یف گفت رای پارلمان اوکراین بر تنش‌های مرزی خواهد افزود و کمکی به کاهش تنش‌های جاری در مناطق شرقی اوکراین نخواهد کرد.

پیشتر در روز دوشنبه، دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه نیز هشدار داد درخواست کی‌یف برای عضویت در ناتو، اوکراین را به آنچه او آن را یک «رقیب نظامی بالقوه» برای روسیه خواند، تبدیل خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG