لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۴

ارتش اوکراین بر شهر عمده ای در شرق کشور مسلط می شود


نیروهای ارتش اوکراین در حال تدارک برای حمله به مواضع جدایی طلبان طرفدار روسیه در اطراف لوهانسک، در شرق اوکراین - ۲۷ مرداد ۱۳۹۳
نیروهای ارتش اوکراین در حال تدارک برای حمله به مواضع جدایی طلبان طرفدار روسیه در اطراف لوهانسک، در شرق اوکراین - ۲۷ مرداد ۱۳۹۳

دولت اوکراین روز چهارشنبه اعلام مرد کنترل یک شهر عمده در منطقه دونتسک در شرق آن کشور، که در کنترل شورشیان جدایی‌طلب بود، را دوباره بدست گرفته است.

سخنگوی شورای امنیت ملی اوکراین در سخنانی گفت نیروهای ارتش، با بکارگیری تاکتیک‌های جدید در رویارویی با جدایی‌طلبان طرفدار روسیه و در پی نبردی سنگین با آنها، بر شهر «ایلووایسک» مسلط شده است.

وی به خبرنگاران گفت نمی‌تواند تائید کند که شهر از «وجود تروریست‌ها» پاک شده است، اما نیروهای اوکراین توانستند «کاملا وارد شهر شوند؛» با این حال افزود شورشیان مخالف کیف به حمله به نیروهای دولتی در منطقه ادامه می‌دهند.

به گفته سخنگوی شورای امنیت ملی اوکراین، ایلووایسک که در ۴۰ کیلومتری شهر دونتسک واقع شده، به دلیل وجود جاده‌های عمده و خطوط راه آهن در آن، یک مرکز لجیستیکی برای شورشیان است.

فرماندهان نظامی اوکراین همچنین می‌گویند دونتسک، قرار گاه اصلی شورشیان را نیز محاصره کرده‌اند و جنگ در استان لوهانسک، در نزدیکی مرز روسیه نیز ادامه دارد.

مقامات محلی می‌گویند در جریان جنگ بین نیروهای دولتی و شورشیان در دو روز گذشته، ۳۴ غیرنظامی و دست کم ۹ سرباز اوکراینی جان خود را از دست داده‌اند.

قرار است پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین هفته آینده با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ملاقات کند و در باره بحران در شرق اوکراین با وی به تبادل نظر بپردازد.

دفتر پوروشنکوو دیدار آنها در بلاروس را تلاشی برای برقراری دوباره «ثبات در اوکراین» توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG