لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۴

وزیران امور خارجه چهار کشور در باره تنش در اوکراین گفتگو می کنند


Xitoy
Xitoy

انتظار می رود وزیران امور خارجه روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان روز یکشنبه برای بحث در باره تنش های جاری در اوکراین جلسه ای در برلین، پایتخت آلمان، تشکیل دهند.

فرانک والتر اشتاینمیر، وزیر امور خارجه آلمان، به روزنامه بیلد گفت امیدوار است مذاکرات به پایان خشونت در اوکراین شرقی و رسیدن کمک به ساکنان منطقه کمک کند.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه و خوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه ملاقات کردند. پس از آن اولاند از روسیه خواست به تمامیت ارضی اوکراین احترام بگذارد و اوکراین را به خویشتنداری در فعالیت های نظامی فراخواند. او گفت فرانسه برای نشست جدید رهبران آماده است و افزود جلسه روز یکشنبه می تواند نخستین گام بسوی پایان خشونت باشد.

پیشتر در شام جمعه، سخنگوی کاخ سفید در واشنگتن گفت نمی تواند گزارش های اوکراین را در انهدام یک کاروان نظامی روسیه که گویا وارد اوکراین شرقی شده بود، تایید کند.

او گفت مقامات سرگرم جمع آوری اطلاعاتی در باره وضعیت فعلی هستند.

پنتاگون گفت وزیر دفاع روسیه و وزیر دفاع امریکا روز جمعه تلفنی در مورد گزارش های مرتبط با کاروان نظامی بحث کردند.

دراین میان، به گزارش آسوشیتدپرس، روز شنبه صدها کامیون کاروان کمک روسیه در نزدیکی مرز اوکراین در انتظار دریافت اجازه ورود به شرق اوکراین و تحویل کمک به غیرنظامیان بودند.

مقامات اوکراین ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است روسیه از کامیون های حامل تدارکات امدادی به عنوان پوششی جهت فرستادن تجهیزات نظامی و اسلحه برای شورشیان استفاده کند. با این حال، روسیه و اوکراین به توافقی رسیدند که بر اساس آن در صورتی که مرزبانان و مسئولان گمرگ اوکراین محموله ها را تصویب کنند، کامیون ها می توانند زیر نظر کمیته بین المللی صلیب سرخ وارد شوند.

در این حال، جنگ ادامه یافت و به گفته سخنگوی شورای امنیت ملی اوکراین، سه سرباز کشته شدند.

XS
SM
MD
LG