لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۴

بریتانیا کاردار سفارت جمهوری اسلامی در لندن را به دلیل سرکوب اعتراضات احضار کرد


تحصن دانشجویان در دانشگاه صنعتی شریف، تهران - شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱
تحصن دانشجویان در دانشگاه صنعتی شریف، تهران - شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱

وزارت امور خارجه بریتانیا روز دوشنبه مهدی حسینی متین، کاردار سفارت ایران، را به دلیل تشدید سرکوب اعتراضات ناشی از کشته شدن مهسا امینی احضار کرد.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، با «تکان‌دهنده» خواندن خشونت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی علیه معترضان ایرانی گفت: «امروز ما دیدگاه‌مان را برای مقامات ایرانی روشن کرده‌ایم. به جای منتسب کردن ناآرامی‌ها به عوامل خارجی، آنها باید مسئولیت اقدامات‌شان را بپذیرند و به نگرانی‌های مردم‌شان گوش کنند.»

او افزود: «ما همچنان با همکاری شرکایمان، مقامات ایرانی را به دلیل نقض فاحش حقوق بشر پاسخگو خواهیم دانست.»

طبق بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا، ویجای رانگاراجان مدیرکل بخش خاورمیانه روز دوشنبه با مهدی حسینی متین دیدار کرد و خواستار تحقیقات جامع و شفاف دولت ایران درباره «مرگ مهسا امینی» شد.

او از مقامات ایران خواسته به حق تجمع مسالمت‌آمیز احترام بگذارند، از خود خویشتن‌داری نشان دهند، و معترضان به ناحق بازداشت‌شده را آزاد کنند.

مدیرکل بخش خاورمیانه وزارت امور خارجه بریتانیا در این دیدار همچنین نسبت به گزارش‌های مربوط به استفاده از سلاح گرم علیه دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف ابراز نگرانی کرده است.

این در حالی است که وزارت امور خارجه آمریکا نیز سرکوب دانشجویان در ایران را منزجرکننده خواند.

در همین ارتباط، ساعاتی پیشتر نیز دولت کانادا ٢۵ شخص و ٩ نهاد وابسته به جمهوری اسلامی از جمله رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده کل سپاه پاسداران، و وزیر اطلاعات ایران را تحریم کرد.

دور جدید اعتراضات از حدود دو هفته پیش آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

XS
SM
MD
LG