لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۵

وزارت امور خارجه به صدای آمریکا: از سرکوب دانشجویان در ایران «نگران و منزجر» هستیم


ساختمان وزارت امور خارجه ایالات متحده در شهر واشنگتن
ساختمان وزارت امور خارجه ایالات متحده در شهر واشنگتن

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه به حمله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به دانشگاه و دستگیری دانشجویان واکنش نشان داد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در این باره به صدای آمریکا گفت: «ما از گزارش‌هایی مبنی بر حمله نیروهای امنیتی ایران به دانشجویانی که در تظاهرات مسالمت‌آمیز شرکت داشتند و دستگیری آنها، نگران و منزجر هستیم.»

این سخنگو افزود: «دانشجویان با استعداد ایرانی همان جوانانی هستند که می‌توانند آینده ایران باشند.»

این سخنگوی وزارت امورخارجه با اشاره به اعتراض به حق دانشجویان افزود: «این دانشجویان به حق نسبت به مرگ مهسا امینی، رفتار حکومت‌شان با زنان و دختران، و سرکوب خشونت‌آمیز مداوم معترضان مسالمت‌جو‌، اعتراض دارند.»

کاخ سفید نیز روز دوشنبه حمله نیروهای امنیتی به معترضان و سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران را محکوم کرد.

کارین ژان‌پیر، سخنگوی کاخ سفید، به خبرنگارانی که در سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، به پورتوریکو او را همراهی می‌کردند، گفت: «ما از گزارش‌های مرتبط با واکنش خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی به اعتراضات مسالمت‌آمیز دانشجویان و دستگیری‌های جمعی، نگران و منزجر هستیم.»

وی با اشاره به «سرکوب‌های» روزهای گذشته گفت که چنین رویدادهایی «جوانان را در ایران ترغیب می‌کنند که کشورشان را ترک کنند و در جای دیگری به دنبال کرامت و فرصت بگردند.»

در ادامه برخورد نیروهای امنیتی با معترضان در ایران، یکشنبه شب جمعی از لباس‌شخصی‌ها به همراهی نیروهای مسلح با محاصره دانشگاه صنعتی شریف تهران و شلیک به سمت دانشجویان تعدادی را مجروح و عده دیگری را نیز بازداشت کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که بسیاری از این دانشجویان به مکان‌های نامعلومی انتقال داده‌ شده‌اند.

دور جدید اعتراضات از حدود دو هفته پیش آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG