لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

مهاجمان «مسلح» به یک کشتی در ۵۰ مایلی شرق سواحل عمان حمله کردند


آرشیو.
آرشیو.

اداره عملیات تجاری کشتیرانی بریتانیا روز پنجشنبه اعلام کرد گزارشی دریافت کرده است که «چهار تا پنج فرد مسلح» به یک کشتی واقع در حدود ۵۰ مایل دریایی شرق سواحل عمان حمله کرده و سوار آن شدند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید گزارش شده که مهاجمان مسلح، لباس فرم مشکی نظامی و نقاب مشکی بر تن و صورت داشتند.

اداره عملیات تجاری کشتیرانی بریتانیا که اطلاعات امنیتی دریایی ارائه می دهد، اعلام کرد قادر به برقراری تماس بیشتر با کشتی نیست و مقامات هنوز در حال بررسی این حادثه هستند.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی از اواخر آبان دست‌کم ۲۶ بار به خطوط کشتیرانی تجاری در دریای سرخ حمله کرده‌اند که تازه‌ترین این حملات، در روز نوزدهم دی‌ رخ داد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه هشدار داد که حملات مداوم حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران به خطوط کشتیرانی تجاری در دریای سرخ «عواقب» خواهد داشت.

در عین حال، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از حوثی‌های یمن که تحت حمایت حکومت ایران هستند خواست فوراً به حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ پایان دهند و از گروه ضربت به رهبری ایالات متحده برای دفاع از کشتی‌ها دفاع کرد.

پانزده عضو شورای امنیت با ۱۱ رای موافق، چهار رای ممتنع و بدون رای مخالف، قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده را تصویب کردند.

نشریه تلگراف چاپ بریتانیا روز چهارشنبه ۲۰ دی‌ماه در گزارشی به نقل از منابع اطلاعاتی خود در داخل ایران اعلام کرد که گروه حوثی‌های یمن، در «دانشگاه علوم و فنون دریایی خامنه‌ای» در زیباکنار رشت آموزش دیده‌اند و شخص علی خامنه‌ای بر فعالیتهای آنها نظارت دارد.

تلگراف در گزارش خود تصریح کرد که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در اقدامات حوثی‌ها در دریای سرخ «نقش محوری و شخصی» داشته و دستور داده تا سلاح‌ها و تجهیزات بیشتری در اختیار این گروه شورشی قرار گیرد.

به نوشته تلگراف، تاکنون حدود ۲۰۰ نفر از اعضای این گروه یمنی، که اکنون کشتی‌های عبوری از دریای سرخ را مورد حمله قرار می‌دهند، آموزش‌های لازم را در ایران و از طریق سپاه پاسداران در دانشکده علوم و فنون دریایی خامنه‌ای در زیبا‌کنار دریافت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG