لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۵

بریتانیا: روسیه دستاوردهایی جزئی در شمال اوکراین کسب کرده است


یک کشتی حامل غلات در بندر اودسا، اوکراین. (آرشیو)
یک کشتی حامل غلات در بندر اودسا، اوکراین. (آرشیو)

وزارت دفاع بریتانیا روز یکشنبه اول مرداد، اعلام کرد: روسیه احتمالا دستاوردهایی جزئی در استان‌های شمالی اوکراین، لوهانسک و خارکیف، کسب کرده اما شرایط به دلیل پخش «اطلاعات نادرست» از سوی روسیه، «مبهم» است.

طبق برآورد وزارت دفاع بریتانیا، این اقدام روس‌ها حاکی از اهمیت شمال اوکراین برای آنها است و این در شرایطی است که در جبهه جنوبی زاپوریژیا با «فشار چشمگیری» مواجه هستند.

از طرف دیگر، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، شنبه شب با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، درباره راه‌های برقراری مجدد تردد ایمن محموله‌های غلات اوکراین از طریق دریای سیاه بحث و گفتگو کرد.

زلنسکی در نطق شبانه خود به اوکراینی‌ها گفت از آقای استولتنبرگ خواسته است که شورای ناتو-اوکراین که در نشست اخیر سران ناتو ایجاد شد، برای بحث درباره امنیت در دریای سیاه و به‌ویژه ایجاد یک کریدور مخصوص صادرات غلات اوکراین تشکیل جلسه دهد.

سخنگوی ناتو نیز گفت آقایان زلنسکی و استولتنبرگ در گفتگوی خود درباره خروج روسیه از «ابتکار غلات دریای سیاه» و تلاش مداوم مسکو به منظور استفاده از غذا به مثابه «سلاح»، بحث و تبادل‌نظر کرده‌اند.

توافق مزبور که به ابتکار سازمان ملل میان روسیه و اوکراین در سال گذشته حاصل شده بود و روز دوشنبه هفته گذشته منقضی شد، اجازه عبور ایمن کشتی‌های حامل غلات و محصولات کشاورزی اوکراین را از طریق دریای سیاه می‌داد.

روسیه از زمان انقضای این توافق، مناطق وسیعی از دریای سیاه را برای کشتی‌رانی خطرناک اعلام کرده و با حملات موشکی و پهپادی به بنادر اوکراینی، ۶۰ هزار تُن غلات این کشور را نابود کرده است.

این اقدامات روسیه، انتقادهای گسترده‌ای را در جهان به دنبال داشته است.

XS
SM
MD
LG