لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

پوتین در دیدار با همتای بلاروس خود: ضد حمله اوکراین شکست خورد 


دیدار پوتین با همتای بلاروس خود
دیدار پوتین با همتای بلاروس خود

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در‌ حالی که روز یکشنبه اول مرداد ماه، در «سن پترزبورگ» میزبان الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، متحد نزدیک خود بود، اعلام کرد: «ضدحمله اوکراین شکست خورد.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، هنگامی که لوکاشنکو گفت: «هیچ ضدحمله‌ای وجود ندارد.» به او پاسخ داد: «ضدحمله وجود دارد اما شکست خورده است.»

وزارت دفاع بلاروس روز پنجشنبه اعلام کرد که مزدوران واگنر آموزش نیروهای ویژه بلاروس را در محدوده نظامی تنها چند مایلی از مرز با لهستان آغاز کرده‌اند.

رویترز نوشت، در شرایطی که پس از ورود مزدوران روسی واگنر به بلاروس، نا‌امنی و تنش در مرز‌های لهستان و بلاروس افزایش یافته، کمیته امنیتی لهستان تصمیم گرفت واحدهای نظامی خود را به مرز شرق گسیل کند.

همزمان با این اقدام، پوتین تصریح کرد که روسیه «هرگونه تجاوز» به بلاروس را با تمام امکانات پاسخ خواهد داد.

اوکراین ضد حمله خود را در ماه ژوئن با هدف بازپس گیری اراضی اشغالی و به دست گرفتن ابتکار عمل در تهاجم تمام عیار روسیه که اکنون در هفدهمین ماه خود قرار دارد، آغاز کرد.

روسیه نیز در میانه جنگ اوکراین، موشک‌های هسته‌ای تاکتیکی خود را در بلاروس مستقر کرد که در واکنش به این اقدام، بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان، حمایت ناتو برای دفاع از لهستان ـ به عنوان کشور عضو ناتو ـ را خاطر نشان ساخت.

پیش‌تر نیز صدای آمریکا خبر داده بود که روسیه در سال ۲۰۲۳ میلادی استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی را در بلاروس، که با لهستان، لیتوانی و لتونی؛ سه کشور عضو ناتو، هم مرز است، آغاز کرده است.

روسیه در فوریه ۲۰۲۲ تهاجم گسترده‌ای را به اوکراین آغاز کرد و آن را یک «عملیات نظامی ویژه» برای خلع سلاح همسایه خود خواند. این جنگ تا کنون هزاران نفر را کشته، میلیون‌ها نفر را آواره کرده و بسیاری از شهرهای شرق و جنوب اوکراین را به انبوهی از آوار تبدیل کرده است.

XS
SM
MD
LG