لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

پاسخ به انتقادها؛ جیک سالیوان: بایدن با حمایت از اوکراین ریسک کرده است


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، در جریان سخنرانی‌اش در مجمع امنيتی اسپن گفت: دولت بایدن «خطرات» قابل توجهی را در ارسال سلاح‌های پیشرفته به اوکراین پذیرفته است.

او همچنین اتهاماتی را مبنی بر این که ایالات متحده در تسلیح کی‌یف بسیار محتاط بوده است، رد کرد.

به گزارش پولیتیکو، در جریان این کنفرانس، انتقادهایی از سوی جمهوری‌خواهان درباره سرعت تصمیم‌گیری و عملکرد دولت آقای بایدن در ارسال تسلیحات به اوکراین مطرح شد و سناتور جمهوری‌خواه اهل آلاسکا دان سالیوان لحظاتی پیش از حضور آقای سالیوان در این اجلاس گفت: «هربار که اوکراین چیزی می‌خواهد دولت نگران تشدید تنشهاست و این موضوع خودش بازدارنده است.»

همچنین در طول کنفرانس، سناتور جیم ریش از آیداهو گفت: «ایالات متحده باید از نگرانی از آنچه روسیه ممکن است انجام دهد دست بردارد و ترجیح دهد تا پوتین از خواب بیدار شود و او نگران کاری باشد که ایالات متحده قرار است انجام دهد.»

رئیس جمهوری اوکراین ولودیمیر زلنسکی هم که از طریق ویدئوکنفرانس به اجلاس پیوست از کمبود جت‌های جنگنده اف ۱۶ و موشک‌های دوربرد که قرار بوده توسط آمریکا به اوکراین ارسال شود انتقاد کرد.

جیک سالیوان در جریان سخنرانی خود گفت: «من فکر می‌کنم عملکرد ما و وسعت توانایی‌هایی که ما ارائه کردیم این‌ها را رد می‌کند. ما ریسک‌پذیر بودیم و همچنان آماده ریسک‌های حمایت از اوکراین خواهیم بود.»

پرسش‌ها در مورد سرعت دولت بایدن در حمایت از اوکراین همچنان یک مسئله چالش‌ساز برای مقامات ارشد ایالات متحده است که مانند سالیوان اصرار دارند واشنگتن تا حد امکان سریع و مسئولانه عمل کرده است. اما بعید است که این انتقاد به این زودی ها از بین برود.

XS
SM
MD
LG