لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

حملات روسیه به شهر بندری اودسا یک کشته برجای گذاشت


تصاویری از خسارت‌های ناشی از حملات روسیه به اوکراین
تصاویری از خسارت‌های ناشی از حملات روسیه به اوکراین

اوایل روز یکشنبه، اول مرداد ماه، روسیه حمله هوایی گسترده‌ای علیه شهر بندری اودسا در جنوب اوکراین انجام داد، این حمله موشکی، «یک نفر کشته و نزدیک به بیست» زخمی برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اوله کیپر، فرماندار منطقه اودسا در جنوب اوکراین در پیام‌رسان تلگرامش نوشت: «اودسا شاهد یک حمله شبانه دیگر از سوی هیولاها بود.»

اوله کیپر، فرماندار منطقه اودسا گفت که در اثر حملات موشکی روسیه، یک کشته و دست‌کم نوزده نفر از جمله چهار کودک مجروح شدند و چهارده نفر نیز در بیمارستان بستری شدند.

او‌ در ادامه افزود: این حملات موشکی، شش خانه و ساختمان مسکونی را نیز ویران کرد.

اداره نظامی اودسا نیز اعلام کرد، کلیسای جامع ارتدوکس اوکراین که به مسکو وابسته است هم به شدت آسیب دیده است این بنای تاریخی بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس اودسا است.

روسیه روز دوشنبه ۲۶ تیر، به بهانه هدف قرار گرفتن پل کرچ که خاک روسیه را به شبه جزیره اشغال‌شده کریمه وصل می‌کند، از تمدید قرارداد اجازه صادرات دریایی غلات اوکراین اجتناب کرد و شامگاه همان روز، بندر اودسا، مهم‌ترین پایانه صادرات غلات آن کشور، را هدف حملات موشکی و پهپادی قرار داد.

در پی خروج مسکو از توافقی که امنیت عبور و مرور ایمن محموله‌های غلات اوکراینی را تضمین می‌کرد، تنش‌ها در اطراف بنادر دریای سیاه اوکراین شدت گرفته است.

روسیه هشدار داده است که کشتی‌هایی که از روز پنجشنبه به سمت این بنادر حرکت کنند را به عنوان «اهداف نظامی بالقوه» در نظر خواهد گرفت.

این توافق که یک‌سال پیش به ابتکار سازمان ملل حاصل شد، به اوکراین اجازه می‌داد غلات خود را از طریق دریای سیاه صادر کند. خروج روسیه از توافق مذکور، موجب نگرانی شهروندان کشورهای کم‌درآمد جهان نسبت به افزایش شدید قیمت مواد غذایی شده است.

تصمیم روسیه مبنی بر خروج از توافق با موجی از محکومیت‌های جهانی مواجه شده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل با متهم کردن مسکو به «گروگان‌گرفتن بشریت» گفت که خروج روسیه از توافق با اوکراین، یک «عمل ظالمانه» است.

XS
SM
MD
LG