لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۱

در حمایت از بریتانیا: اتحادیه اروپا سفیر خود را از روسیه فرا خواند


به دنبال حمایت قاطع اتحادیه اروپا از لندن در رویارویی دیپلماتیک اخیر با مسکو بر سر استفاده از گاز اعصاب برای ترور بیولوژیک یک جاسوس سابق در خاک بریتانیا، این بلوک اروپایی روز جمعه سفیر خود در روسیه را جهت مشاوره به بروکسل فرا خواند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اتحادیه اروپا در نشست سران روز پنجشنبه خود در بروکسل قاطعانه از موضع ترزا می نخست وزیر بریتانیا در برابر روسیه حمایت کرد و گفت احتمال زیادی وجود دارد که روسیه مسئول سوء قصد به جان جاسوس روس باشد.

لندن می‌گوید مسکو از یک عامل عصبی (گاز اعصاب) با کاربرد نظامی، که در دوران اتحاد جماهیر شوروی در روسیه ساخته می‌شد، برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال جاسوس سابق دوجانبه روس و دختر او یولیا در شهر سالزبوری استفاده کرده است.

روسیه ضمن رد این اتهام، خواستار دسترسی به نمونه‌‌های گاز اعصاب مورد اشاره برای همکاری شد. اما با سر رسید مهلت تعیین شده نخست وزیر بریتانیا و عدم دریافت روسیه، لندن ۲۳ دیپلمات‌ روس را اخراج کرد و مسکو نیز متقابلا همین کار را کرد.

این نخستین مورد استفاده از گاز اعصاب در بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم است، که روابط غرب با روسیه را – که در چند سال گذشته به دلیل اختلاف برخی مسائل عمده بین المللی مانند بحران اوکراین و جنگ داخلی سوریه تیره شده بود – به تنش کشیده است.

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست روز گذشته خود سوء قصد به جان اسکریپال و دخترش را یک چالش جدی برای امنیت اروپا دانستند و اعلام کردند که هماهنگی‌های لازم را جهت پاسخگویی متناسب با توضیحات مسئولان روسیه اتخاذ خواهند کرد.

برخی کشورهای عضو این اتحادیه نیز گفته‌اند ممکن است دست به اقدام یکجانبه علیه روسیه بزنند و برخی نیز در فکر اخراج دیپلمات‌های روس از خاک خود هستند. مسکو هر گونه دست داشتن در ماجرای مسمویت سرگئی اسکریپال را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG