لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

نخست وزیر بریتانیا: روسیه نه فقط برای لندن بلکه تهدیدی علیه کل اروپاست


ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو
ترزا می نخست وزیر بریتانیا - آرشیو

در ادامه تنش اخیر دیپلماتیک بین لندن و مسکو، نخست وزیر بریتانیا روز پنجشنبه گفت به سران کشورهای اتحادیه اروپا گوشزد خواهد کرد که روسیه تهدیدی است علیه کل این بلوک اروپایی، نه فقط بریتانیا.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترزا می در بدو ورود به بروکسل برای شرکت در نشست سران اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت «روسیه تهاجم گستاخانه و بی‌ملاحظه ای را علیه پادشاهی متحد ترتیب داده است.»

وی که پیشتر دستور اخراج دیپلمات‌های روسیه از بریتانیا را صادر کرده بود گفت، «مشخص است که تهدید روسیه مرز نمی‌شناسد و اتفاق سالیزبوری الگویی از هجمه روسیه علیه اروپا و همسایگان آن است.»

لندن می‌گوید مسکو از یک عامل عصبی با کاربرد نظامی، که در دوران اتحاد جماهیر شوروی ساخته می‌شد، برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال جاسوس سابق دوجانبه روس و دخترش در بریتانیا استفاده کرده است.

روسیه ضمن رد این اتهام، خواستار دسترسی به نمونه‌ گاز اعصاب مورد اشاره برای همکاری شد. اما با سر رسید مهلت تعیین شده، لندن ۲۳ دیپلمات‌ روس را اخراج کرد و مسکو نیز در اقدامی متقابل همین کار را کرد.

این نخستین مورد استفاده از گاز اعصاب در بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم است، که روابط غرب با روسیه را – که به دلیل برخی مسائل عمده مانند بحران در اوکراین و سوریه تیره شده بود – به تنش کشیده است.

در همین حال، دیپلمات‌های غربی در بروکسل روز پنجشنبه گفتند که لندن به دنبال جلب کمک اروپا برای اقدام علیه شبکه جاسوسی روسیه است، که می‌تواند حملاتی مشابه حمله ۴ مارس در سالیزبوری را ترتیب دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG