لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

وعده‌ بوریس جانسون: ساخت اقتصاد بریتانیا بر اساس رشد بالا و مالیات کم


بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا
بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا

بوریس جانسون روز پنجشنبه با تاکید بر این که کنار مردم بریتانیا است، وعده داد اقتصادی با رشد بالا و مالیات کم را که در آن همه بتوانند خانه بخرند، ایجاد کند.

نخست‌وزیر بریتانیا که به تازگی از رای عدم اعتماد هم‌حزبی‌هایش جان سالم به در برده است، در یک سخنرانی وعده مقابله با هزینه‌های سرسام‌آور زندگی و مشکلات طولانی‌مدت از قبیل هزینه بالای مراقبت از کودکان را داد.

اما به گزارش خبرگزاری رویترز، بسیاری از اقتصاددانان درباره وعده‌های آقای جانسون تردید دارند. بر اساس پیش‌بینی‌های رسمی، همزمان با کم‌رنگ شدن رشد اقتصادی، درآمد مالیاتی در حال رسیدن به بالاترین سطح از دهه ۱۹۴۰ است.

نخست‌وزیر بریتانیا ضمن هشدار درباره فقدان هرگونه راه‌حل سریع برای بی‌ثباتی اقتصادی ناشی از حمله روسیه به اوکراین، گفت دولتش با بهره‌گیری از توان مالی خود به کاهش بحران هزینه‌های زندگی کمک خواهد کرد.

بنا بر استدلال وی، رشد و اقتصاد با دستمزهای بالا موجب کاهش رنج تورم می‌شود. طبق پیش‌بینی‌های اتاق بازرگانی بریتانیا و سازمان همکاری و توسعه، اقتصاد بریتانیا به سوی رکود پیش می‌رود.

بوریس جانسون در ادامه سخنانش با تاکید بر کاهش تبعات اقتصادی جنگ اوکراین با گذشت زمان افزود دولتش نیز تمام تلاش خود را جهت کاهش فشار هزینه‌های زندگی به کار خواهد بست.

محور اصلی سخنان بوریس جانسون رسیدگی به نرخ نزولی مالکیت خانه به‌ویژه میان جوانان با توجه به افزایش سرسام‌آور هزینه مسکن نسبت به درآمد بود.

آقای جانسون گفت برنامه موسوم به «حق خرید» را گسترش خواهد داد. بر اساس این برنامه، به افراد ساکن در مسکن‌های ارائه شده از سوی دولت کمک می‌شود آنها را بخرند. او همچنین وعده داد با بازنگری در بازار وام مسکن، امکان دسترسی به این وام‌ها با سپرده کم را افزایش دهد.

نخست‌وزیر بریتانیا طی ماه‌های اخیر بر سر مساله موسوم به «پارتی‌گیت» که طبق آن در بحبوحه قرنطینه‌های همه‌گیری کرونا اقدام به برگزاری مهمانی‌هایی در دفتر و محل کارش کرده، تحت فشار بوده است.

XS
SM
MD
LG