لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۵

نخست‌وزیر بریتانیا به‌رغم عذرخواهی برای نقض محدودیت‌های کرونا جریمه شد


بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه پس از جریمه شدن به خاطر زیر پا گذاشتن قوانین قرنطینه کرونا، عذرخواهی کرد اما گفت که استفعا نمی‌کند.

بوریس جانسون و همسرش، به همراه ریشی سوناک، وزیر دارایی بریتانیا به دلیل نقض محدودیت‌های کرونا از سوی پلیس جریمه شدند.

آقای جانسون در مصاحبه‌ای گفت که آن موقع به ذهنش خطور نکرده بود که دارد قوانین را زیر پا می‌گذارد. او با اشاره به اینکه «متواضعانه» اشتباهش را می‌پذیرد افزود بهترین کاری که اکنون به نظرش می‌رسد این است که با پرداخت جریمه، روی کارش تمرکز کند.

پلیس در حال بررسی ۱۲ تجمع در دفتر داونینگ استریت و دفتر کابینه است که پس از تحقیقات داخلی مشخص شد کارکنان آن در مهمانی‌هایی بدون مجوز حاضرشده و مشر‌بات الکلی مصرف کرده‌اند.

این دورهمی‌ها زمانی برگزار شد که برگزاری تجمع به خاطر کرونا ممنوع شده بود.

جانسون می‌گوید که در برخی از رویدادها شرکت کرده است اما بر این نکته پافشاری کرد که از زیرپا گذاشتن قوانین بی‌خبر بوده است.

به گفته پلیس جریمه مربوط به برگزاری دورهمی در دفتر نخست‌وزیری در خیابان داونینگ به مناسبت تولد ۵۶ سالگی او در نوزدهم ژوئن سال ۲۰۲۰ است؛ رویدادی که به گفته آقای جانسون ۱۰ دقیقه بیشتر طول نکشید.

او در مصاحبه‌ای گفت خشم مردم را درک می‌کند چرا که او قوانینی که دولت تحت هدایتش برای حفاظت از سلامت افراد وضع کرده بوده را خود زیر پا گذاشته‌است.

خبر برگزاری این گرد‌هم‌آیی‌ها در سال ۲۰۲۱ فاش شد.

این نخستین باری است که یک نخست‌وزیر بریتانیا در دوران خدمتش، قوانین را نقض می‌کند.

یک نظرسنجی در YouGov نشان می‌دهد که ۵۷ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی معتقدند او باید استعفا دهد درحالیکه ۷۵ درصد نیز بر این باورند که او آگاهانه دروغ گفته است.

XS
SM
MD
LG