لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۹

انتشار گزارش ۳۷ صفحه‌ای از نقض محدودیت‌های کرونا توسط بوریس جانسون


بر اساس نتایج تحقیقات دولت بریتانیا که روز چهارشنبه منتشر شد، بوریس جانسون، یک محل کار «بی نظم» را ایجاد کرده بود که در آن محدودیت‌های کرونا به صورت گسترده زیر پا گذاشته می‌شد.

این گزارش ۳۷ صفحه‌ای که توسط سو گری، یکی از کارمندان ارشد دولت بریتانیا تهیه شده است شامل عکس‌هایی از آقای جانسون در جشن تولدی است که به افتخار او برگزار شده بود. این رویداد که نقض محدودیت‌های کرونا بود منجر به جریمه نقدی برای بوریس جانسون و وزیر دارایی بریتانیا شد.

خانم گری ۱۶ گردهم‌آیی با حضور جانسون و کارکنانش را در دورانی که شهروندان بریتانیا به دلیل محدودیت‌های کرونا از معاشرت یا حتی ملاقات با بستگان بیمار و در حال مرگ خود منع شده بودند بررسی کرده است.

این‌گزارش اشاره کرده است که ۸۳ نفر در این مهمانی‌ها قوانین را نقض کردند و در برخی موارد، پس از مصرف بیش از اندازه مشروبات الکلی با یکدیگر درگیر شدند و به اموال آسیب رساندند.

با این حال، گزارش، هیچ گونه اطلاعات جدیدی در مورد رفتار آقای جانسون ارائه نکرده است و حتی داونینگ استریت، محل اقامت نخست‌وزیری را به دلیل برخی اصلاحات که خانم گری در نسخه قبلی گزارش خود از آن به عنوان «فقدان رهبری» و «غرق شدن در الکل» یاد کرده بود تحسین کرده است.

خانم گری برای کسانی که قوانین را زیر پا گذاشته‌اند مجازاتی توصیه نکرده و به این نکته اشاره کرده است که کارمندان تصور می‌کردند رفتارشان توجیه‌پذیر باشد چرا که رئیسشان نیز در این مهمانی‌ها حضور داشت.

گزارش، تلویحا آقای جانسون و دیگر مقامات ارشد را مقصر این قانون‌شکنی شناخته است.

این گزارش می‌افزاید که برخی از گرد‌هم‌آیی‌ها نشان دهنده ناکامی جدی در رعایت قوانینی است که در آن دوران، نه تنها از سوی کسانی که در قلب دولت فعالیت می‌کنند بلکه از عموم جمعیت بریتانیا انتظار می‌رفت، رعایت شوند.

این می‌تواند چالشی بزرگ برای آقای جانسون باشد، چرا که او در پارلمان ادعا کرد که هیچ یک از تجمع‌ها محدودیت‌های موجود در آن زمان را نقض نکرده است. این پرسش که آیا او قانونگذاران را گمراه کرده است، احتمالاً بزرگترین خطر برای نخست وزیر بریتانیا در هفته‌های آتی خواهد بود.

آقای جانسون از این بابت عذرخواهی کرده است، اما می‌گوید زمان آن رسیده که از آن عبور کنیم.

XS
SM
MD
LG